Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • plač, nekľudný spánok

    Dobrý deň,

    chcela by som vedieť ako mam postupovať: Máme 3,5 ročne dievčatko. od narodenia zle ale veľmi zle spinká budila sa aj 50x za noc, mala prehodený deň a noc. Absolútne odmietala dets postieľku takže spala na manželskej. Od 3 rokov chodí do škôlky teší sa je spokojná, žiadny traumatický zážitok nemá ani zo škôlky ani z domu nie je chorá ani nič podobné. Problém ktorý pretrváva je, že zle spí. Večer ju ukladám do detskej izby počkám kým zaspí a odídem, zobudí sa cca po 3 hodinách s plačom bojí sa príde resp. niekedy je tak "mimo" že musím isť do detskej izby a zoberiem ju ku sebe do manž. postele. Tam spí ale kope rozpráva mrnčí a tak, v noci sa na mna nalepí a tak sa ukľudňuje a je kľudnejšia. Doma je všetko fajn cez deň žiadne naznaky nejakej nepokojnosti a pod. ale neviem prečo je to tak v noci. Keď sa jej pýtam že prečo nechce byť v detskej že je jej smutno za mnou / je dosť naviazaná na mna / a v spálni prečo je taká nepokojná o tom mam pocit že ani nevie. Neviem či máme isť za dets psychologom alebo ešte z toho vyrastie. Ďakujem

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Nepíšete, či ste situáciu riešili aj s lekármi - detský, neurológ... Keďže tieto ťažkosti, ako píšete, trvajú "pdjakživa", môže to byť spôsobené telesnými okolnosťami. Nemusí to byť priamo nejaká porucha, ale možno istá zvýšená dráždivosť nervovej sústavy a podobne.