Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Náročné zaspávanie

    Dobrý večer. Potrebovala by som, prosím, poradiť, ako uľahčiť môjmu 2,5 ročnému synovi večerné uspávanie. Je to už pre mňa problém, lebo zaspáva obvykle hodinu, niekedy aj 1,5 hodiny. Je síce unavený, zíva, trie si oči, ale vždy pred spánkom ešte veľmi vymýšľa, chce sa blázniť, schováva sa do paplona, búcha o rám postele, alebo o stenu... Uspávam ho na manželskej posteli a spáva so mnou. Prespí celú noc, len to zapsávanie! Ráno ho budím o 6,30, na obed nemá problém zaspať, pravidelne zaspáva o 11,30-12. hod a uspávanie trvá cca 20 minút. spí do 13,30 a večer chodí spať medzi 19,30 a 20. hodinou. Skúšala som mu aj posunúť večerné ukladanie na spánok na neskôr, ale výsledok rovnaký. Zaspáva minimálne hodinu, čo ma už pekne unavuje. Prosím o akúkoľvek radu. Skúšala som aj homeopatiká na ukludnenie Sedaliu, ale výsledok nulový.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Skúste trošku preskúmať to, ako je to možné, že na obed zaspí relatívne bez problémov a večer nie. V čom je rozdiel medzi týmito dvomi uspávaniami? Čo je iné cez obed? To iné môže byť čokoľvek - vaša nálada, okolnosti, spôsob ukladania, teplota v miestnosti, hocičo iné.
    Niekedy stačí malá zmena, napr. aby dieťa uspávala, ukladala iná osoba.
    Inokedy pomôžu rozprávky z cédečka, ktoré má dieťa rado.