Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • džavotanie

    , Autor: maca3

    Dobrý deň, mám predčasne narodeného 10 mesačného syna, korigovaný vek 8 mesiacov. Pred nejakým mesiacom začal pekne, už tak komplikovanejšie džavotať, potom ostal chorý - infekčná choroba a horúčky. Od tej doby ho počuť len málo, aj to len tak jednoducho. Alebo vykríka.. Mám to nejako riešiť, alebo treba vyčkať, treba mu nechať čas. Ďakujem za Váš čas a odpoveď

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Choroba môže na čas dieťa oslabiť a to sa môže prejaviť aj tak, ako píšete. Pri rozvoji reči je dôležité, aby s dieťaťom matka komunikovala - zrkadlila mu to, čo dieťa hovorí a ponúkala mu aj ďalšie možnosti. To by znamenalo, že keď dieťa hovorí napr. ba-ba-ba, matka to zopakuje, prípadne povie ešte obmenu, napr. ma-ma-ma alebo ta-ta-ta (ak sú to len hlásky samostatne, opakuje hlásky samostatne a pridá iné hlásky alebo iné slabiky, napr. a-a-a a pridá ta-ta-ta). Toto zrkadlenie napomáha rozvoju reči aj neskôr, keď už dieťa rozpráva slová.