Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • hyperaktivita alebo porucha reči

    Dobrý deň, volám sa Lenka a som mamou Laurinky, ktorá má tri a pol roka. Už od jedného roka mám podozrenie na hyperaktivitu, ale mama aj svokra ma ubezpečujú, že Laurinka je len živé dieťa. Pre moju dcéru je utrpenie sedieť na mieste, ona nevie chodiť, vie len behať, vôbec si nedáva pozor a keď si ublíži, tak sa nepoučí. Tak isto po rečovej stránke sa mi zdá pozadu. Len v tejto oblasti som si nie istá, lebo na jednej strane si zapamätá celú pesničku "Macko uško", ktorú som jej zaspievala asi päť krát, ale keď sa jej spýtam ako sa volá, tak neodpovie, ani keď ju nabádam na odpoveď, alebo jej odpoveď poviem. Vie pekne napočítať do pätnásť, ale keď sa jej spýtam ako sa má, alebo či ideme kúpiť tých pätnásť balónikov, tak neodpovie. Ona vie presne čo chce a čo nechce, je vzdorovitá, a nemá záujem komunikovať. Netvorí vety, slovnú zásobu akú takú má, ale vyjadruje sa jedno alebo dvojslovne. A aj v tomto veku používa ako pri hre, tak aj pri komunikácii "detské brblanie a skomoleniny slov". Poraďte mi prosím, či je to normálne alebo treba vyhľadať odbornú pomoc. Je pravda, že v troch rokoch nerozprávala vôbec a za toho pol roka urobila dosť veľký pokrok, ale hlavne ma trápi to, že neodpovedá na otázky, aj na tie pozitívne situované /napr. prosíš si cukrík?/ Niekedy mám pocit, že nerozumie čo sa jej pýtam, alebo nerozumie čo jej vysvetľujem. Ďakujem

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Možno by bolo fajn, keby ste situáciu konzultovala s detskou psychologičkou alebo logopédkou. Môže to byť ešte v norme, no na to je lepšie podrobnejšie skúmanie.