Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • šikovnosť

    Dobry den.

    Neviem, ci sa mi to iba zda, alebo je to naozaj pravda, pred nejakou dobou odpovedala na otazky ina detska psychologička, mám pravdu? Nepamätam si meno, len ta fotka sa mi zda ina, keďže som už nejaku dobu nenavštívila Vašu poradňu. A teraz k veci. V lete som písala do poradne ohľadom 3-ročnej dcérky, ktorá je veľmi šikovná - popisovala som činnosti, ktoré vie atď, ale bohužiaľ aj veľmi živá a nemá takú potrebu spánku ako ostatné deti v jej veku. Odpísali Ste mi, že podľa popisu je naozaj veľmi šikovná a bola tam taká poznámočka, aby som nebola prekvapená, keď mi po pol roku dcérka príde domov a začne čítať bez toho, aby som ju to učila. Vtedy som sa nad tým zasmiala. A stalo sa. Dcérka má niečo cez 3,5 roka a cca pred mesiacom som odhalila, že vie odčítavať a sčítavať do 10 (napr. my sme doma 4, keď k nám príde krstná s krstným, koľko nás bude? Keď krstní odíde, koľko nás zostane? atď) a ona odpovedala. Keď som sa jej pýtala, ako to vie, odpovedala, že normálne, veď to je jednoduché. No a teraz sa to stalo. Máme druhé bábo, takže nemám na ňu momentálne čas, v škôlke ich učia nejaké písmená. Dnes som jej kúpila magnetické písmená, ona mi hneď vysypala, ktoré sa ako volá, a že nech si niečo napíšeme. Ja som jej napísala slovo "mama" a opýtala som sa jej, čo je tam napísané. Najprv nevedela, ale povedala som jej,nech to číta po písmenkách a nech sa počúva, čo by to mohlo byť. A ona na to "mama". Ja som neverila vlastným ušiam. Čo vy na to? Fakt neverila som Vám, že takéto niečo môže prísť a mali ste pravdu, prišlo. Máte dobrý odhad.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    (Som tu stále tá istá psychologička - len fotka sa zmenila, ešte na starej stránke pracovala pani Zlámalová.)
    No gratulujem vám, máte naozaj veľmi šikovné dieťa. Skúste uvažovať nad tým, kedy ju dáte do školy, pretože keď už v štyroch rokoch začne skladať slová, keď príde v šiestich rokoch do školy, bude sa tam nudiť. Na požiadanie rodičov dieťa môže nastúpiť do školy aj o rok skôr, musí len absolvovať psychologické vyšetrenie v centre pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie. A, samozrejme, musí byť primerane vyspelé na školu aj v iných veciach, ako keby malo tých šesť rokov. Ale to zrejme dovtedy bude.
    Prípadne je vhodné umiestnenie do triedy alebo školy pre nadané deti, ak takú možnosť máte.