Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • rezim

    , Autor: alexandra

    Dobry den, mam dvojmesacnu dcerku a zatial nemame ziadny rezim dna. Dojcim ju ale ajj prikrmujem (koli grckaniu dostava zahusteny nutrilon). Chcem sa opytat:
    1. od akeho veku je potrebne zaviest rezim, myslim tym: spinkanie, jedenie a podobne a aky by mal ten rezim zhruba byt.
    2. od akeho veku je potrebne to dieta vychovavat, myslim tym nedovolit mu vsetko, zakazovat, chvalit ho (to robim uz aj teraz :-) nechat ho plakat (kedy si uz placom vie nieco vynucovat). Dakujem za odpovede a prajem pekny zvysok dna

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Dvojmesačné dieťa si samo reguluje režim dňa - jedenie, spinkanie a najlepšie je tento režim rešpektovať. Neskôr sa môže stávať, že nebude chcieť ísť spinkať cez deň, prípadne aj večer, lebo bude zaujímavejšie zaoberať sa vecami, ktoré sú naokolo a byť s ľuďmi, ktorí sú pri ňom, no bude umrnčané a nespokojné od únavy a vtedy je dobré ho usmerniť.
    Inak dieťa sa postupne samo naladí na nejaký režim, keď ho budete sledovať, určite zistíte, aké sú jeho potreby a z toho vyplývajúci režim. Veď to už dva mesiace aj robíte, takže nejakú skúsenosti už máte. Nedoporučovala by som násilné nastavovanie dieťaťa na režim, ktorý vyhovuje nám, lebo tým dieťaťu bránime orientovať sa podľa jeho vlastného tela, čo je veľmi dôležitá schopnosť v celom živote.

    Výchova dieťaťa začína už veľmi skoro, avšak nejaké zákazy či usmernenia prídu na rad zrejme hlavne vtedy, keď sa začne odvážnejšie zmocňovať sveta okolo seba - začne dočahovať, sťahovať, strkať, ochutnávať... všeličo, aj čo nemá.
    S plakaním by som bola opatrná najmä v dojčenskom veku - myslím tým, že nie je vhodné nechať dieťa napríklad v postieľke dlho (viac ako pár minút) plakať len preto, lebo máme predstavu, že by malo zaspať samé. Neznamená to ale ani to, že keď bude chcieť niečo, čo je preň nebezpečné (keď bude o niečo staršie), že mu to dáme, len aby neplakalo. V tom prípade sa budeme snažiť zaujať ho niečím iným, odpútať pozornosť.

    V tomto najútlejšom veku potrebuje, aby sme mu prejavovali svoju lásku tým, že budeme napĺňať jeho potreby, či už je to papanie, spinkanie, prebaľovanie, túlenie, prihováranie sa, jemné cvičenie a tak ďalej, podľa toho , ako sa bude postupne vyvíjať.