Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Môj syn má 31 mesiacov a je iný ako ostatne deti

    Dobrý večer… Chcela by som sa poradiť môj syn je trochu iný ako ostatné deti…po roku začínal všetko pomalý rozprávať aj vedel napodobniť zvieratka no po 18 mesiacoch to všetko prestalo.Rozumie má všetko na všetky povely posluchne medzi deťmi je skôr na okraji a len ich sleduje ale niekedy sa zapojí napr. pri skakani na trampoline inak väčšínou mu je dobré samému.Teraz sme začali s odplienkovaním je to trochu ťažke ale už po týždni pochopil,že sa čúra a kaka do nočníka.Tým,že nič nerozpráva skôr vás zoberie za ruku a privedie vás tam kde chce a čo chce.Najradšej sa hrá s loptičkami aj klieska sklada na kužeľ od najväčšieho po najmänšie.Môže byť,že môj syn má Autizmus?!Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Podľa toho, čo píšete by som to nehodnotila takto extrémne. Avšak, ak už má 3 roky a nerozpráva, je naozaj potrebné to riešiť v nejakom rečovom centre. Treba mu vyšetriť aj sluch u ORL. Jednoducho diagnostiku treba rozbehnúť. Niekedy má dieťa "motorický" problém ktorý, keď sa vyrieši, tak začne pekne rozprávať. Taktiež môže patriť medzi vysoko citlivé deti alebo sa môže jednať aj o poruchu autistického spektra. Avšak naozaj je to veľmi rázne vyjadrenie a priskoré, keďže ho ešte nevyšetril ani detský psychológ ani pedagóg, či iný špecialista. S pozdravom doki Katka