Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • pozitivne cmv a toxoplazmoza u 2 mes.

    , Autor: madelein

    dobry den prajem, syn, 2 mes je stale zlty tak mu dr robila odbery- krvny obraz v poriadku, bilirubin mierne zvyseny ( cca 100) ale zo serologie vysli pozitivne protilatky - toxoplazmoza pozitivne IGG, a CMV infekcia pozitivne IGG aj IGM.
    mam ist ajja na odbery, zistit od gynekologa vysledky odberov ( ake pokial viem, vsetko som mala pozitivne) ale pediatricka nas nikde inde neposiela a chce robit kontrolne odbery o 2 mesiace. maly vyzera byt okrem tej žltačky zdravy. chcem sa spytat, chcela som ist na infektologiu s nim ale ppvedala ze to nie je potrebne. mam strach o maleho, ci nemoze mat nasledky z tychto infekcii. dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Je pomerne pravdepodonné, že malý má prinajmenšom protilátky proti toxoplazmóze len transplacentárne prenesené od Vás. Neznamená to, že on má alebo mal infekciu. Čo sa týka CMV protilátok, keďže sú aj IgG aj IgM svedčia aj o akútnej prebiehajúcej infekcii, ale opäť môže ísť o protilátky, ktoré má cestou Vášho mlieka (tie IgM; IgG sú s veľkou pravdepodobnosťou opäť záležitosť transplacentárneho prenosu). Existuje možnosť aj taká, že ste sa práve stretli s CMV vírusom, a preto má pozitívne aj protilátky typu IgM. Avšak táto viróza sa nejak špeciálne nelieči. S najväčšou pravdepodobnosťou má malý žltačku len vrámci - dojčenskej žltačky. Sú deti, ktoré sú žltšie a keby sa prestali dojčiť vyblednú. Ale nie je to dôvod prestať dojčiť. Lebo okrem sfarbenia to nepredstavuje pre dieťa žiadny problém. Myslím si, tiež, že infektológia zatiaľ nie je potrebná, najmä, ak sa má inak dobre, prospieva a vyvíja sa psychmoroticky. S pozdravom doki Katka