Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Zvyšená teplota 2týždne

    Dobrý deň rada by som sa u Vás poradila. Moja dcera dnes 11tyzdnov ma uz 2 tyzdne teplotu okolo 37,2-37,4. Nema ziadne prejavy choroby-teda kasel soplik nic. U p doktorky robila CRP co bolo pod 1 a moc bol v poriadku. P doktorka povedala ze ju len nieco obchadza ale mne sa to zda uz prilis dlho. Dcera papa trosku menej ako predtym ale nie vyrazne( papa UM a z prsniku vytiahne max 30ml za den) a je viac spava pricom je ale spanok taky lahky. Posledne tri dni sa budi so silnym placom ktory ale po uplnom prebudeni prejde. Zaockovana este nebola kedze ma stale teplotu. Myslela som ze su to zubky ale p doktorka to zamietla. Prosim o radu co by to mohlo byt a co s tym robit dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Prvá a podstatná vec je spôsob merania teploty. Aby sme si boli istí, že má takúto zvýšenú teplotu, mala by byť teplota meraná v konečníku teplomerom typu - rýchlobežka. Čiže ako štandardné ortuťové teplomery, len dnes sú s gáliom. Každopádne digitálne alebo bezdotykové nie sú v tomto spoľahlivé. Najmä, ak ide len o takéto jemné zvýšenia teploty. Tak, ak ste zatiaľ nemerali týmto spôsobom, odporúčama spoň tri dni ráno a večer premerať teplotu takto - zaznamenať. Ak bude v poriadku (po odrátaní pol stupňa, keďže sa meria v konečníku), viete, že nemá zvýšenú teplotu a z tohto hľadiska je v poriadku. Ak bude tá teplota aj týmto spôsobom zvýšená, vyžaduje to skôr celkové vyšetrenie a rozhovor a neviem sa k tomu tým pádom takto vyjadriť (vieme sa porozprávať u Vás doma: https://services.bookio.com/oki-doki/widget). S pozdravom doki Katka