Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Riedka stolica

    Dobrý deň, chcem sa opýtať…
    Moje bábätko má 3 mesiace, je len dojčené a má riedku stolicu už viac ako 2 týždne- má ju skoro každý deň riedku a trikrát do dňa (občas mala aj 4).. sestrička u nášho pediatra ma odbila v telefóne, že je to normálne a mám dávať Probiofix a čakať, či nastane zmena. Dávam poctivo už cca týždeň probiotiká, ale stále má riedku až vodnatú stolicu. Plus nase bábätko moc neplače - len keď je hladná, inak len tak mrnka- mrnka a dáva nožičky k brusku hlavne keď ju dojčim a keď vidím na nej, že sa jej nedá vykakať tak jej masírujem brusko. A viem, ze je to skoro, ale strašne sliní - prerezáva sa jej pomaly prvý zub… myslite, že je teda všetko v poriadku ? Alebo fakt zájsť k pediatrovi? Ďakujem veľmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Ak si Vaše bábätko pekne priberá, dostatočne močí a postupuje psychomotoricky, je jej riedka stolica jednoducho jej typ stolice. Niektoré deti nekakajú aj 5 dní a niektoré kakajú viac krát za deň. Ak je viac menej spokojné bábätko a prospieva, vôbec sa tou stolicou nemusíte zaoberať. Ak vravíte, že sliní a ide jej zub, k tomu tiež môžu byť zmeny stolice - môže mať začervenanú oblasť okolo konečníka, lebo stolica môže byť agresívnejšia a u detí s praženičkovou stolicou, môže dôjsť k zmene v zmysle redšej stolice. No nie je dôvod to nejako špeciálne riešiť - nanajvýš tie probiotiká, ako Vám poradila Vaša pani sestrička. S pozdravom doki Katka