Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Skoršie prikrmy

    Dobrý deň..
    Dnes som bola na poradni s 5 mes synom..pani Dr doporučila už prikrmy koli synovec váhe ma vyše 9kg aby nemal anemiu
    Je to podľa vás dobre už začať.. chcela som až v 6 mes ..je plne dojceny
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Ja osobne odporúčam po piatom mesiaci, aby si rodičia občasne skúsili "prizvať" dieťa k stolu - keď budete jesť Vy, a keď prejaví záujem o Vaše jedlo, môžte pomaly začať s príkrmami. Dojčené dieťa môťže byť výlučne dojčené do 6. mesiacov, áno. No nemusíte sa teraz toho držať na deň presne, že až od 6. mes. a 1 deň, môžte prikrmovať. Avšak vo Vašom prípade, práveže má dieťa už 9 kg, osobne by som sa nebála anémie, evidentne máte mlieka dosť. Ja odporúčam skoršie príkrmy skôr u detí, ktoré si priberajú slabšie, lebo mlieka je tak hranične. Tam je ten piaty mesiac už taký, že, ak mamička chce, môže začať. Avšak u Vás by som tento návrh nepredkladala, lebo evdidentne máte mlieka dosť. No keby ste aj začala, nič sa nestane. Oni aj tak nevedia jesť hneď. A títo, čo majú mlieka dostatočne, veľa krát nie sú moc jedáci príkrmov. Takže, kým Vám bude jesť poriadne aj tak prejdú možno aj 2-3 mesiace. Robte, ako to cítite, s čím ste viac v zhode. S pozdravom doki Katka