Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Je nutné natierať pokožku dieťaťa?

    Dobrý deň,
    je nutné natierať deti po kúpaní či sprchovaní, ak nemajú žiadny problém s pokožkou? Synčeka som olejovala detským olejčekom a zdalo sa mi, že sa dokonca viac škrabal. Obávam sa aj zloženia týchto produktov na detskú pokožku.
    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Vo všeobecnosti si myslím, že deti nepotrebujú premasťovať. Ich pokožka je v princípe dokonalá, a preto je niekedy menej viac. Avšak niekedy sa bábätká narodia tak, že majú vyslovene suchú až praskajúcu pokožku na zápästiach a v členkoch alebo majú v neskoršom období sklon k atopickej suchej pokožke. Za daných okolností môžme pokožke pomôcť regenerovať vhodne voleným preparátom. Buď Vám môže pediater predpísať preparáty s kyselinou mliečnou alebo ešte predtým môžte skúsiť, čo najprírodnejšie voľnopredajné preparáty. Ak olej, tak v lekárni kupovaný čistený olivový olej, ak mlieko, tak napr. toto z prírodnej kozmetiky: https://www.imkorganics.sk/madara-kind-jemne-telove-mlieko-175-ml-p5244/
    Akby ste mali pocit, že tieto postupy nie sú dostačujúce, potom už treba kontaktovať pediatra, či Vám neporadí niečo viac/predpíše kyselinu mliečnu alebo nevyhodnotí potrebu vyšetrenia dermatovenerológom, akby sa jednalo o atopickú dermatitídu. Nuž takto nejako. S pozdravom doki Katka