Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Stekajúce hlieny

    Dobrý deň , dcéra ma 1,5 roka . Stekaju jej hlieny a je veľmi zahlienena , nevie dychat ,odkaslat a dusi sa . Na pohotovosti nám odporučila dávať calcium sirup , fenistil kvapky a Stoptussin , že môžem dávať všetko spolu . Ale ja som sa docitala , že neni vhodne kombinovať fenistil a Stoptussin , že to pôsobí na nervovú sústavu .A predpísala nám , ešte kvapky antibioticke kvapky dexa gentamicin 2x 1 kvapku do nosa . V lekarni sa lekárnička vyjadrila , že tie kvapky nie sú vhodne pre také malé deti . Tak mám z toho chaos . Tak , Vás veľmi pekne prosím , o vašu radu , či je to vhodná kombinacia a čo tie kvapky do nosa . Ďakujem za rýchlu odpoved

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Ono je dosť zásadné, či sú tie hlieny husté a dávia ju, keď ich chce vykyšľať alebo je to číry tečúci sopeľ. V prvom prípade by som k Fenistilu pridala skôr nejaký Sinupret alebo Bronchipret alebo Solmucol, aby sa ten hlien rozpustil a lepšie vykašľal. Ak je hlien číry a tečúci, je skôr dôležité riadne čistiť nos - opakovane morskú vodu do nosa a následne poodsávať. Navýšiť príjem tekutín, na spánok zvýšenú polohu, zvlhčovať prostredie (prevesiť mokrú vyžmýkanú plienku cez bočnicu postieľky), nechať okno na vetračku alebo opakovane v priebehu noci vetrať. Čo sa týka kvapiek do nosa, osobne práve tieto kvapky nepredpisujem a taktiež kortikoidnej zložke sa snažím vyhýbať. Takže, akby ste si vedeli poprosiť iné ATB kvapky - Pamycon alebo Uniflox, bolo by to asi vhodnejšie. S pozdravom doki Katka