Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • 7. choroba

    Dobry vecer pani doktorka, chcem sa informovat ako dlho je dieta infekcne pri 7.chorobe. Dcere 8m bola diagnostikovana 7.choroba, a tak ma zaujima ako dlho sa mame izolovat a vyhybat sa kolektivu. Dcera teploty nemala, mozno len zvysenu, ale vobec som to nespozorovala. Od soboty ma vysev na nohach, rukach, zadocku a cervene pluzgieriky v puse, na dlaniach, chodidlach. Mozeme s nou ist von (mimo deti), ak je bez teploty alebo musi byt dnu? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Kým sa jej nezhoja afty v ústach a pľuzgiere na rukách a nohách, je infekčná. Potom, keď sa jej zhoja tieto morfy, bude už neinfekčná v zmysle prenosu kvapôčkovej infekcie - čiže už môžte chodiť medzi ľudí. Avšak stolicou sa môže vírus vylučovať ešte niekoľko mesiacov, takže po chorobe ruky-nohy-ústa nie je vhodné chodiť na verejné kúpaliská, či do bazénov najbližšie 3-6 mesiacov. S pozdravom doki Katka