Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Preventivne podavanie probiotik

    Pani doktorka, chcem sa spýtať ku imunite – viem že je to veľká téma, a že imunita sa buduje, nekupuje v lekárni :-) Ale predsa len by som rada u škôlkára skúsila tomu dopomôcť, stravu sa mu snažím dávať vyváženú, ale viete ako to deti je.. Dávala som mu preventívne Imuno Kukan, pri chorobách Imuno glukán acute (Ten akút aj mienim pri chorobách použiť).. Ale čo tak probiotika? Aké odporúčate (tip/ značku,…) Na trhu je toho fakt strašne veľa od klasickej biogaia-i, cez rôzne “cmúľacie” a žucacie atď atď. Deti mám 1,5 ročné a 5 ročné. Ďakujem za Váš čas

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Probiotiká treba hlavne striedať. Takže máte nejaké, nabudúce kúpite iné, potom zase iné, potom môžte kúpiť prebiotiká, potom dáte zase ďalšie. A tak. Hlavne, nech sú praškové alebo kvapkové alebo tobolky, ktoré sa dajú vysypať keby treba (cukríky - žuvacie a cmúľacie nebudú s veľkou pravdedpodobnosťou účinné). Títo slovenskí výrobcovia majú vedecky koncipované probiotiká a jedna rada je určená na imunitu - iProbio - iMunobiom (https://www.iprobio.sk/) - pre deti do 3 rokov môžte dávať pol tobolky (otvoríte a vysypete napr. do jogurtu, či mlieka), deti 3-12 jednu tobolku denne. Iné kvapkové probiotiká, ako píšem hlavne striedať - Biogaia, Probiofix, Biopron, Jamieson, Dophilus, je ich veľa. S pozdravom doki Katka