Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Výsledky z RTG pľúc

    Dobrý deň prajem,
    mohli by ste mi prosím vysvetliť výsledky u dcérky ?
    Ďakujem .
    Nález :
    Obojstranné bránice klenute , CF uhly voľné , tieň srdca rozšírený perzistujucim thymusom. Hily sýte s akcentovanou bc.kresbou. zobrazený skelekt bez signifikantmych patomorfologickych zmien . Záver : akcentovana bc kresba.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Pán doktor/ka chcel s veľkou pravdepodobnosťou napísať akcentovanou broncho-vaskulárnou kresbou - čo znamená, že v okolí rozvetvenia priedušiek je zvýšené prekrvenie. Čo môže, ale aj nemusí znamenať možný zápal preidušiek. Je veľmi dôležité korelovať RTG popis s klinickým stavom dieťaťa. Takto o samote to viac menej nič neznamená, keďže neviem, aká je choroba Vášho dieťaťa. Inak pán doktor/ka píše, že všetko je tak, ako má byť. S pozdravom doki Katka