Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Krvv

    Leukemia, rakovina,lymfony a nádory sa dajú u deti zistiť z krvi?

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Z krvi môžme zistiť, že niečo nie je v poriadku s krvnou tvorbou. Taktiež môžme zistiť zvýšenú zápalovú aktivitu alebo oslabené funkcie niektorých orgánov (pečene, obličky). Čo však môže znamenať nespočetné množstvo vecí. Takže pomocou krvného obrazu, sedimentácie a iných biochemických parametrov, môžme, ako obvodní lekári nadobudnúť podozrenie, že sa u pacienta rozbieha nejaký proces - napríklad aj nádorového charakteru (no môže to byť zápalový proces - autoimunitný zápal, infekčný zápal, rôzne). Avšak, či sa jedná o leukémiu, lymfóm, či konkrétny typ nádoru, sa väčšinou zistí až pomocou ďalších vyšetrovacích metód - ako sú zobrazovacie vyšetrenie (sono, CT, RTG, MRI), pomocou vyšetrenia kostnej drene a, hlavne, to už je v rukách vyšších odborníkov. My zväčša máme len nejaké podozrenie, ktoré môže a nemusí byť správne/overené na vyššom pracovisku - v nemocnici alebo na inej ambulancii, ktorá môže robiť viac vyšetrení. S pozdravom doki K.