Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Drobná červená bodka

    Dobrý deň objavujú sa prosím vás petechie po jednej drobnuckej bodke menšej ako spendlikova hlavička.synovy sa občas na licku alebo aj na krku objavy Drobná červená bodka nieje vypukla je v koži vždy sa objavia len po jednej,neviem čo to môže byť či nejaká alergická reakcia alebo tie petechie.do pár dní vždy zmizne objaví sa raz za 2-3 dní ďalšia a zase zmizne,dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Ani tu sa neviem vyjadriť, keďže neviem, ako to vyzerá. Petechií je zväčša viac, aspoň pár, málokedy samostatne jedna sama. Taktiež vznikajú buď pri odbere krvi alebo pri výraznom krútení sa na končekoch prstov - jednoducho musí tomu niečo predchádzať (zvýšený tlak v cieve), aby sa na koži vytvorili petechie. Ak to teda nie je k chorobe alebo po chorobe. No takmer vždy ich je viac. Preto mi to, čo píšete, veľmi nesedí na petechiu. A ešte dôležitá vec - petechia po zatlačení nebledne, ostáva červená. Ak na ňu priložíte sklenený pohár, budete ju cez ten pohár vidieť. Ak tá bodka po zatlačení zbledne, nie je to petechia, len nejaká vyrážka. S pozdravom doki Katka