Psychologická a emočná poradňa

Psychologická a emočná poradňa
101 otázok

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Zadržiavanie stolice

  , Autor: Lili112

  Dobrý deň, máme 3,5 ročnú dcérku. Je veľmi šikovná, inteligentná.
  Od narodenia vedela na nás pokričať. Vie sa dosť hnevať. Už od jedného roka sa pri hnevaní vypínala dozadu, následne akoby zadržiavala dych keď bola v amoku. Keď mala 18 mesiacov narodila sa nám aj druhá dcérka. Samozrejme že prišlo aj žiarlenie.
  No staršia dcérka sa pre všetko hnevá. Keď niečo chce a ja poviem neskôr,teraz nie, tak hneď začne kričat a kričí,dupe, dosloca začne až vrieskať.
  Do toho nám zadržiava stolicu. To robí už hooodne dlho. No teraz ro robí spôsobom že sa ukrýva a má svoju polohu pri ktorej sa jej to podarí dobre zadržiavať. My sa snažíme vždy to pokojne jej vysvetliť, že kakať treba no ona začne po nás kričať že jej sa nedá kakať a pod. Potom je z toho nervózna, a začne robiť vwci ktoré vie že nemôže (také, ktorými vie že nás ešte viac nahnevá)
  Komplikuje nám to aj pobyt vonku. Stále si kontroluje nohavičky ci ich náhodou nemá okakané a keď náhodou áno tak začne tak strašne kričať, že ani nepočuje keď sa ju snažím upokojiť že je to v poriadku že dáme čisté.
  Trvá to už rok a pol, nevieme ako si s tým poradiť.
  Ďakujeme

  Odpovedá: Hrčková & Kundrát

  Dobrý deň,
  Emócie vznikajú veľmi rýchlo, keď sa nám niečo deje, aby nám to pomohli vyriešiť. Hnev je v zásade obranná reakcia, ktorá vzniká vtedy, keď nás niečo zraňuje- reálne a aj psychicky (napríklad ohrozením našej hodnoty, alebo hrozba toho, že stratíme pre seba dôležitého človeka). Intenzita jeho prejavu je daná aj geneticky, u niekoho vzniká impulz rýchlejšie a má väčšiu intenzitu. Dieťa má len malý repertoár reakcií, takže keď niečo nemá takú odozvu, akú chce, môže paradoxne prejav správania ešte zosilniť.
  Mať ďalšieho súrodenca v 18 mesiacoch môže určite pôsobiť na dieťa ohrozujúco – prichádza o stabilný zdroj istoty, za istých okolností to môže vnímať až ako existenčné- či prežije alebo nie. Žiarlenie je iba ako následok, takto sme sa rozhodli pomenovať prejav, reakcie na takéto ohrozujúce situácie.
  Skúste sa na to pozrieť cez takúto optiku, či by vám to nedalo odpoveď. Dieťa sa učí regulácii správania napodobňovaním rodičov. O správaní a prežívaní rozprávať nemá nijaký efekt. Alebo má, ale úplne opačný. Keď poúčame, že by takto dieťa nemalo reagovať, nemalo zadržiavať..., len ho viac podnecujeme v hneve. Dieťa potrebuje pomoc, maximálne naladenie sa naňho. To neznamená, že nemáte mať požiadavky, bezpečné zdravé hranice, všetko sa však potrebuje diať v atmosfére „rozumiem Tvojmu hnevu“. Skúste vyhľadať filiálnu terapiu, uľahčíte prežívanie sebe aj dieťaťu. Naučíte sa princípom, ktoré fungujú u človeka paušálne, nahliadnete aj na tie svoje vzorce, ktoré nevedome môžete príliš silno uplatňovať a nie sú výživné pre žiadnu zo zúčastnených strán.
  Elena Tomková, Alena Hrčková