• Zaostávanie v raste plodu

    Dobrý deň pán doktor,

    včera som bola na prvej poradni v nemocnici v 35+2tt, výsledok sona je, že bábätko ma menšiu hlavičku a zaostáva trochu v raste o cca 12 dní kvôli nedostatočému vyživovaniu cez placentu, aspoň tak som to pochopila.
    Hodnoty :
    PPH1, postv I., AS+, PP+, normohydramnion, placenta predná stena dolný segment, gr. 3, AU PI : 0,83 norma, PI MCA : 2.83 norma, EFW : 2281g zodp. 33+4, 23 percentil podľa Fetal Barcelona
    Celé tehotenstvo je bezproblémové, liečim sa na hypotyreózu (AIT), všetky sona boli v poriadku a doteraz neboli odchýlky v raste alebo váhe plodu. CTG zatiaľ nebolo robené.
    Kontrolu mám o 9 dní, chcela by som poprosiť Váš názor, či je riziko poškodenia plodu/hypoxie a mám ísť pre istotu ešte na jeden utz alebo či môžem v kľude počkať do ďalšej kontroly.

    Ďakujem pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    23. percentil je normálny nález, o zaostávaní hovoríme, ak je dieťa menšie ako 10 percentil. Okrem toho ak má plod menšiu hlavičku, určite sa nejedná o nedostatočnú výživu, vtedy sa zmenšuje obvod bruška, pretože sa zmenšuje pečeň plodu. Hlavička začína zaostávať ako posledná, pretože plod presúva krv do mozgu, aby zachoval jeho funkciu.