Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,933 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Riziko potratu

  , Autor: nes1

  Dobrý deň pán doktor,

  chcela by som sa opýtať, či dlhšie sedenie v aute ( 3-4 hodiny každý druhý deň ) počas 10 dní a tiež denná chôdza niekoľko km denne môže prispieť k zvýšenému riziku potratu v prvom trimestri ? Jeden potrat už som prekonala. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie, takétho bežné aktivity nijako nezvyšujú riziko potratru. Naopak, kľudový režim je škodlivý a zvyšuje riziká rôznych komplikácii, ako je tromboza a podobne.

Podobné otázky

 • Potraty

  , Autor: Asti

  Dobry den, mam viacmenej statisticku otazku. V mojom okoli je viacero zien, vratane mna, co prve tehotenstvo potratili a nasledne porodili aj viac zdravych deti po sebe. A toto prevazuje, pocuvam/citam tento scenar najcastejsie. Iste, dopocujete sa aj o inych scenaroch, napr jedno uspesne tehotenstvo, nasledne 5 strat a potom zase uspech, alebo 7 strat a po tom 3 zdrave deti atd... Je to len nejaka selektivna pozornost, alebo je skutocne pravda, ze najcastejsie nevyjde prave prve tehotenstvo? A ak ano, preco je to tak? Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  isto rozumiete, že Vaše vlastné pozorovanie nie je možné zovšeobecňovať. Ale niečo na tom bude, lenže v inom zmysle.
  Riziko potratu závisí predovšetkým na veku ženy, u príliš mladej (menej ako 19 rokov) je toto riziko vyššie, potom riizko klesá, u staršej (nad 40 rokov) znova začne stúpať. Veľmi dôležitým faktorom je aj "plánovanie tehotnosti", žiaľ skoro 40% tehotností vzniká neplánovane, preto je veľmi dôležitá osveta o antikoncepcií a ochrane pred neželanou graviditou. Mimochodom veľká analýza viacerých štúdií dokaázala, že ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, majú v budúcnosti až o 40% nižšiu šancu, že tehotenstvo potratia, uplatňuje sa tu plánovanie gravidity a úprava hormonálnej situácie.
  Takže tieto faktory sú dôležité a nie poradové číslo gravidity.

 • Duphaston dávkovanie

  , Autor: Bartn

  Dobry dne pan doktor, v utorok kupon predpísaný Duphaston 3 tablety denne kvoli miernemu krvácaniu v 6 tt. Vcera som uz nekrvacala ani nešpinili, tak som podla pokynov lekarky znížila dávkovanie na 2 tablety. Dnes mam opat mierne spinenie, mam si zacat davat opat 3 tabletky denne alebo ostat na 2? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  výška dávky určite nijako neopvlyvní riziko potratu pri krvácaní. Pri krvácaní v gravidite sa odporúča 3x1 tbl. až do vymiznutia krvácania.

 • Krcok v 23tt

  , Autor: zoeva

  Dobry den pan doktor, som druhorodicka 22+3, babatko zodpoveda 23+0 a bola dom hospitalizovana kvoli bolestiam a tvrdnutiu. Krcok mi namerali dvaja lekari sonom v jeden den 45mm a 37mm, zvnutra uzavrety bez funnelingu. Pohmatom krcok skrateny na 1,5cm, makky, otvoreny na 1 prst volne. Po infuziach magnezia bolesti presli, je mozne s takymto nalezom vydrzat aspon mesiac? Okrem toho dlhodobo vkladam Progestanelle 200 rano aj vecer. Je potrebna cerklaz? Je potrebne lezat do konca tehotenstva? Mam prisny kludovy rezim, mozem iba lezat. Dakujem velmi pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hodnoty dlžky krča sú v norme, a riziko potratu máte rovnaké ako ostatné tehotné, ak bola cervikometria prevedená správne.
  Nepíšete, či ste prvý pôrod mali predčasný, to by bola jediná záťaž, zvyšujúca riziko predčasného pôrodu.
  Ak sa nebude krčok skracovať, cerkláž nie je potrebná, rovnako ako prísny kľudový režim - nikto nedokázal, že by predlžoval graviditu.

 • Kyselina listová

  , Autor: Nika1994

  Dobrý deň, pán doktor,

  môj gynekológ mi, bohužiaľ, nespomenul kyselinu listovú a povedal mi, že najlepšie je počas prvého trimestra neužívať žiadnu chémiu (lieky a pod.). Veľmi som sa po výživových doplnoch v tehotenstve neobzerala a snažila som sa zdravo stravovať. Až v 11. týždni som zistila, aká je kyselina listová dôležitá pre dieťa a že ju treba užívať. Nasadila som ju teda, no mám strach, že som dieťaťu mohla nejak ublížiť - aj preto, že môj prvý trimester sprevádzala obrovská únava (vraj jeden z príznakov nedostatku kyseliny listovej). Krvné výsledky však boli v poriadku. Ako to je s kyselinou listovou, je naozaj nevyhnutná?

  Vďaka.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samozrejme nie je nevyhnutná, ale je dokázané, že jej užívanie ešte pred otehotnením znižuje riziko potratu a niektorých vývojových chýb. Avšak v minulosti sa takto hromadne neužívala, a rodili sa zdravé deti.
  Únava je normálny prejav tehotenských zmien.

 • Pozitívny Tripple test na DS

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  vyšiel mi poz.skríning na DS 1 v 130 (poz.riziko DS je vyššie ako je očakávané len podľa veku matky 1 v 810).
  nameraná hodnota NT v 11tt bola 1,5mm, BPD 34mm
  výsleky TT:
  vek matky 31
  vek pri 2vzorke 15t5d(podla UZV)
  AFP 1,47MoM
  uE3 0,64MoM
  hCG total 1,28MoM
  PAPP-A 0,15Mom
  momentálne som v 17tt. Som objednaná na morfo.sono. V 11tt som bola hospitalizovaná kvôli krvácaniu-hematóm 10x4mm. Užívala som Duphaston, Ascorutin a naďalej pokračujem s Magne B6. Myslíte, že to krvácanie a užívanie liekov mohlo ovplyvniť výsledky testu? Aké by mali byť normo hodnoty? Je na sone rozpoznateľné DS?Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  krvácanie na začiatku gravidity možu ovplyvniť výsledok testu ale aj tak je potrebné ho brať do úvahy.
  Za negatívny považujeme výsledok vtedy ak je riziko nižšie ako 1:1000.
  Ak je riziko medzi 1:100 a 1: 1000 je to výsledok v tzv. šedej zóne.
  Riziko potratu po amniocentéze je 1: 200 a je na zváženie, či Vám vyšetriť plodovú vodu alebo nie. Existuje aj možnosť ultrazvukového vyšetrneie tzv. minor markerov, kedy sa dá riziko spresniť a podľa toho rozhodnúť odber plodovej vody.