Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,926 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Spotrebovaný krčok a otvorená na 3cm

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň pán doktor.Včera ma hospitalizovali do nemocnice 35tt+3dni s nálezom otvorenia 3cm a spotrebovanym krčkom.Do nemocnice som šla ale s inym problemom a to žltozelenym vytokom a svrbenim.Dnes mi spravili kultivaciu a ležim s vyvyšenou panvou a dostávam magnezium.Chcem pre bábätko len to najlepšie ale čo sa týka tej vyvyšenej panvy cítim,že je to nadmieru neprijemné aj mne aj bábätku.Mne sa ťažko dýcha,boli ma z tej polohy chrbat a častejšie mi tvrdne brucho.Dcérka síce nenalieha toľko hlavičkou do spodku ale bruško mi prevýsa a cítim ako ju tlačí do jedneho miesta a z toho mi tvrdne brucho...Chcem sa vás opýtať.Zanedbám niečo keďže ležím viac natlačená hore k posteli aby som mala jedine nohy do šikma? Táto poloha mi sposobuje viac utrpenia ako užitku ale ak mi poviete že je to pre bábätko doležite tak sa do nej dám.Ďakujem za odpoveď☺️

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  táto poloha s podložením panvy je obsolentná a nemá význam, iba zbytočne zaťažuje pacientku.
  Okrem toho ste v 36. týždni tehotnosti, takže Vaše dieťa má obrovskú šancu, že aj po predčasnom pôrode bude zdravé, žiadne opatrenia nie sú potrebné, ani kľudový režim a ani magnézium. Nie je potrebné podať kortikoidy na zrenie pľúc, u nás by sme Vás prepustili domov, lebo hospitalizácia nepredlžuje tehotenstvo.

Podobné otázky

 • Pôrod na spadnutie

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň pán doktor.Píšem vám ohľadom môjho stavu.V utorok som prišla do nemocnici bola som 35+3tt...Nález bol spotrebovaný krčok a otvorená na 3cm.Dostávala som magnézium do žily.Pred včerom po ukončení 36tt ma z magnezia odpojili a jedla som len v tabletkach.Cely čas mám tvrdnutie brucha a bolesti krížov.Cítim to celkom intenzívne ale dá sa to vydržať.Včera a dnes (36+2tt) som znova zapojená na magnezku a cgceli ma prepustiť dnes no doktori usúdili,že ma nechajú do piatku nakoľko mám to tvrdnutie brucha a chcú počkať do konca 37tt...Na ctg záznamoch mi ukázalo kontrakciu a včera pred magneziom už dve kontrakcie.Dnes na pásoch žiadnu.Viete mi povedať načo ma nechávajú v nemocníci a či mi naozaj pri týchto nálezoch hrozí v tomto týždni porodiť? Neviem ako funguje to ctg ale kontrakcie ukázalo ale necítila som to ako bolesť.Je možné že cítim kontrakcie ako bolesť chrbta a tvrdnutie? Bojím sa že nebudem vedieť že to prichádza.Nakoľko necitim kontrakcie ani otváranie...Citim len stuhnuté brucho a bolesť chrbta ktorá nieje v intervaloch ale je stála...Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nález je naozaj výrazne pokročilý, ale hospitalizácia nepredlži graviditu. Kľudne môžete na začiatok pôrodu čakať aj doma, ale závisí aj na tom, akú máte dostupnosť do nemocnice, lebo pôrod môže pri taktom pokročilom náleze pokračovať celkom svižne, predovšetkým po odtoku plodovej vody. Pravé pôrodné bolesti rozpoznáte, sú typické svojou intenzitou a pravideľnosťou. Ale ani napriek pokročilému nálezu nemusíte predčasne porodiť, u nás sme sledovali rodičku od 33. týždňa otvorenú na 5 cm, a donosila do termínu /bola doma/.