Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,164 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Skracovanie krčka maternice

  , Autor: potvora27

  Dobrý deň, dnes som bola na vyšetrení u svojej gynekologičky. Aktuálne som v 29tt+3 a krčok maternice sa skrátil na 3,6 CM. Pred mesiacom, 3.3. mal ešte dĺžku 5 CM. Nariadila mi kľudový režim, maximálny oddych a zvoľniť aj v práci. Chcem sa preto informovať, či je to ešte v poriadku, alebo mám skutočne pouvažovať nad vypísaním na PN. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prosím nestresujte sa a nedajte sa vypísať na PN, absolútne nie je podsattné či má krčok 50 mm (to technicky nie je možné) alebo 30 mm. Ak máte nad 25 mm, máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako všetky ostatné zdravé tehotné.
  Okrem toho nikto nikdy nedokázal, že by kľudový režim znižoval riziko predčasného pôrodu a to už tiež je zastaraná povera.
  Normálne žite, normálny zdravý život, Váš nález (ak je dobre zmeraný) je úplne v norme a ste zdravá tehotná.

Podobné otázky

 • Pichanie v pošve 29tt

  , Autor: Lenik1999

  Dobrý deň prajem. Som v 29tt a už dva dni pociťujem intenzívne pichanie v pošve. Čítala som ze takto môžem pociťovať skracovanie krčka maternice :( neviete čo by to mohlo byt ? Ďakujem za každú radu. Poradňu mám až o 2 týždne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  skracovanie krčka je bezbolestivé a neprejavuje sa pichaním v pošve. Môžete mať mykozu alebo iný problém, bez vyšetrenia to neviem určiť.

 • skrátený krčok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor, prosím vás o odpoveď na moju otázku. V 27. týždni tehotenstva mi bola robená serkláž pre skracovanie krčka maternice a aj otváranie. Otvorená som bola na 1 cm, aj vonkajšia aj vnútorná bránka. cervikometria v tom čase bola 29 mm. Po serkláži o týždeň cervikometria 36 mm, steh drží. Na kontrole o dva týždne podľa vaginálneho vyšetrenia steh drží, bránka pre špic prsta priechodná, krčok skrátený na 1 cm, cervikometria nerobená. Údaj, že krčok skrátený na 1 cm podľa vaginálneho vyš. bol aj pred serklážou, hoci cervikometria bola 29 mm. Chcem sa spýtať, či cervikometria nie je ten istý údaj, ako údaj dlžky krčka podľa vag. vyšetrenia?Myslíte, že riziko predčasného pôrodu je veľmi vysoké aj napriek prísnemu kľudovému režimu?Ďakujem za odpoveď. Teraz začínam 30. týždeň, lekar mi kázal prísť o týždeň na hospitalizáciu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cervikometria sa robí preto, že je presnejšia než vaginálne vyšetrenie.
  nechápem zmysel hospitalizácie, ak je situácia akútna, mal Vás prijať hneď, ak to vydrží týždeň tak to zrejme vydrží aj mesiac.

 • lieky

  , Autor: alina

  Dobry den.
  V 34 tt.som bola prijata do nemocnice s diagnozou skracovanie krcka maternice s pritomnostou kontrakcii.Bola mi nasadena tokolyticka liecba:2xdenne magnes.infuzia,3x1salbutamol a isoptin.Po 2 tyzdnoch som bola prepustena,ale nadalej mam uzivat salbutamol a isoptin.Chcela by som vediet vas nazor na tuto liecbu,lebo mam obavy,ci to bolo potrebne a ci aj pokracovanie liecbz ma svoje opodstatnenie.
  Dakujem

 • skracovanie krčka maternice 2,5

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň MUDr. Záhumenský. Moja otázka bude viesť ku lieku guajacuran, ktorý mi predpísal môj gynekológ. Som v 25 tt a našiel nález skrátenia krčka maternice v knižke mám uvedené 2,5. Mám trochu obavy pri užívaní tohto lieku nakoľko na prib. let. je uvedené že nie je vhodne užívať počas tehotenstva a dojčenia. Mám kľudový režim už skoro mesiac tak ma prekvapilo tento nalez snažím sa zdravo stravovať užívam aj vitamínové doplnky femibion 400. Chcem od vás úprimnú odpoveď na túto liečbu a na závažnosť skrátenia krčka. Nerada by som počula odpoveď, že čo sa má stať to sa stane. Veľmi krásne ďakujem za skorú odpoveď. Kaťa

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  guajakuran nelieči predčasný porod a nedáva sa.
  Ak máte krčok skrátený na 2,5 cm je to hraničná hodnota a doležitý je kľud a opakované vyšetrenia.