Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,166 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Dĺžka

  , Autor: Julia1988

  Prikladám rozmer.BPD :4.40.
  OFD: 5,76
  HC: 16,11
  AC:14,08
  TAD:5 ,00
  APAD: 3,86
  FL: 2,99
  NBL: 5,94 ,. T.c 20 w 3 d,. GA:19w2d,. Value 285 gr,morfologicky usg je to v poriadku keď týždeň mešká s vývojom posielajú má odber plodovej vody,a na infekčné odbery Torch

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tak to mení situáciu, celkovo je plod menší, aj hlavička, bruško aj stehenná kosť, všetky rozmery sú podľa WHO tabuľky pod 10 percentilom. Je potreba poriadne skontrolovať termín pôrodu podľa prvého ultrazvuku v 10.-12. týždni, či náhodou nie je dieťa mladšie (otehotnela ste neskôr), ak termín sedí a plod je naozaj takto symetricky menší, je na zváženie naozaj odber plodovej vody aj odber infekčných markerov (TORCH), pretože takéto včasné zaostávanie v raste môže znamenať aj genetickú chybu alebo infekciu. Samozrejme vo väčšine prípadov je to iba varianta normy, proste dieťa je menšie.

Podobné otázky

 • Dĺžka krčka maternice.

  , Autor: Kkaudy

  Dobrý deň.
  Som tretorodicka v 19tt a pán doktor mi cervikometriou nameral dĺžku krčka 3,3cm bez funelingu a predpísal mi progestanelle 200mg 2x denne preventívne vzhľadom na moju anamnézu. V oboch tehotenstva ch som mala problém so skracovanim a otváraním krčka a brala som utrogestan až do konca od cca polovice tehotenstva.
  Je podľa vás tento nález v poriadku na daný týždeň?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nález je v poriadku a v podstate je otázka, či ste predtým predčasne porodili. Ak áno, je vaginálne (do pošvy) podanie progestanelle plne indikované.

 • Predčasný porod

  , Autor: simik1903

  Dobrý den, hrozí mi podla daných výsledkov predčasný porod?
  Momentalne som v 34tt, v utorok zacinam 35tt.
  Portio tuhe formovane zatvkrene, medialne, hlavicka nalieha na vchod, mierne dilatuje klenby, placenta fubdus GIII, vnutorna branka Y, valsav negat, bez funnelingu?
  Dg: 047,0

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie je napísaná dlžka krčka, takže sa nedá vyhodnotiť, či je nález pokročilý. Osobne si myslím, že nie, ak je portio tuhé formované.

 • Predčasný pôrod

  , Autor: simik1903

  Dobrý deň pán doktor, zajtra začínam 33tt. Krčok mam dlhý 43mm, valsav negat, bez funnelingu, ale vnútorná bránka je Y, hrdlo tuhé , zatvorené. Diagnóza hroziaci predčasný pôrod. Naozaj je nález kvôli tej bránke taký zlý alebo len potrebovali určiť nejakú diagnózu do papierov na pohotovosti?
  Dakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte funkčnú časť krčka 43 mm, tak máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako ostatné ženy, teda ste zdravá. Avšak je možné že celková dlžka je 43 mma funkčná časť je menej, to by tam malo byť napísané, ak máte funkčnú časť menej ako 15 mm, potom je riziko predčasného pôrodu zvýšené

 • Vyšetrenia

  , Autor: NinaLuna

  Pekný deň prajem
  je v tehotenstve potrebné tzv palpačné vyšetrenie zospodu? Skúsila som odmietnuť no doktor mi tvrdil že sa to tak robí. Je mi to veľmi nepríjemné som 27tt a niektoré kamarátky takto doktor už od prvého trimestra nevyšeteuje. Je jeho postup v poriadku? Tehotenstvo je bezproblémové. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vy môžete odmietnuť úplne všetko a lekár Vám má vysvetliť, čo sa tým riskuje.
  Vaginálne vyšetrenie možno nahradiť ultrazvukom vaginálnou sondou, čo je menej nepríjemné. Dôležité je aby sa sledovala dlžka krčka maternice nejakým spôsobom.

 • Predcasny porod_polyp_pichanie

  , Autor: SimiOn

  Dobrý deň pán doktor.
  Začínam 27tt. Už od začiatku mám problémy s deciduálnym polypom v krčku maternice. Sem tam špinenie, krvácanie. Polyp má 26x10mm a rozširuje vnútorný kanál krčka. Dĺžka krčka je 34mm, z toho vlastne viac ako 2/3 vypĺňa a rozširuje polyp. Krčok sa skrátil zo 41mm za posledné 2 týždne. Mám obrovský strach z predčasného pôrodu. Na pohotovosti ma vystrašili, že práve nález polypu môže byť dôvodom predčasného otvárania a odtoku plodovej vody. Posledné cca 4 dni pociťujem v pošve, akoby v krčku pichanie. Celkom často. Akoby ma niekto bodal. Niekedy aj v strede podbruška. Sú tieto pocity spôsobené práve rozširovaním, otváraním a skracovaním krčka? Mám to urýchlene riešiť pohotovosťou? Dnes mi dokonca odišlo niečo ako hlienová zátka. Hlien s prímesou hnedých vlásočnic. Aká je šanca, že to dotiahneme aspoň do 36tt?
  Mám mať kľudový režim, čo ani neviem do akej miery znamená nechodiť. Mala by som ležať? Nebola by vhodná cerclage v mojom pripade? Keďže ten polyp vlastne celý kanál krčka rozširuje.

  Za odpoveď vám vopred ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  deciduálny polyp žiaľ zvyšuje riziko pôrodu pred 37. týždňom asi trojnásobne. Problém je, že chirurgické odstránenie polypu toto riziko ešte viac zvyšuje. Ak máte bolesti v podbruší a odtok krvavých hlienov určite je potrebné vyšetrenie na pohotovosti.