Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • alkohol v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som Vás poprosiť o zhodnotenie mojej situácie.
  Hneď ako som sa dozvedela,že som tehotná, začala som mať výčitky svedomia, nakoľko mi lekár povedal,že som asi v 8 tt a predtým som bola (keď som bola cca v 4tt) na týždňovej dovolenke a ako to býva: každé ráno poldeci = zdravotné a dvakrát počas dovolenky večer sa žúrovanie trošku pretiahlo: počítam asi 4 poldeci za večer,šampáňo. Neviem, či to nejak súvisí,ale počas dovolenky som sa parkrát v noci zobudila na kŕče v podbrušku (dodatočne si ich vysvetľujem ako príprava maternice na vývoj plodu?), vtedy som si myslela,že mám problémy so stolicou.
  Môj lekár mi odpovedal na otázku,ako mohlo moje popíjanie ovplyvniť vývoj plodu,že už s tým aj tak nič nenarobím,že na to nemám myslieť.Ale aj tak by ma zaujímal Váš názor a konkrétne,akým spôsobom mohol byť teoreticky ovplyvnený plod ,resp. embryo. A následne ako prakticky by sa táto "vada,poškodenie" dala zistiť,teda akým vyšetrením.
  Ak je to možné.
  Vopred veľmi pekne ďakujem*

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak by sa bol plod takto na začiatku alkoholom poškodil, tak sa potratí, ak sa nepotratil, tak nie je alkoholom poškodený.
  Myslím, že naprostá vačšina malých slovákov začína svoj život s alkoholom, kým ženy nezistia, že sú tehotné a vidíte, ako to u nás všetko dobre funguje. Nestresujte sa.

Podobné otázky

 • alkohol v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa spátať, môžem byť tehotná tak asi v prvom týždni, ak som pila alkohol a nevedela som o tom, môže to narušíť nejako výboj dieťaťa, alebo ho ohroziť.
  Ďakujem

 • Alkohol v tehotenstve

  , Autor: gumkacka1

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať na občasné pitie vína v tehotenstve (2 dl vína raz za 1 - 2 týždne). Do konca tretieho mesiaca som nepila žiadny alkohol, ale od začiatku 4 mesiaca si občas víno dám. Môže mať takéto občasné pitie alkoholu nejaké následky na bábätku (napr. poškodenie mozgu...)? Veľmi ma to trápi, že som nejako ublížila bábätku, ale vôbec som si neuvedomovala, že by také množstvo mohlo uškodiť. Ďakujem za odpoveď.