Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • keď dieťa nesaje

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať, neviem si poradiť, som zúfalá. Porodila som predčasne v 34 tt. dieťa 2100 g nemuselo byť ani v inkubat, inak je zdravotne v poriadku len nesaje s prsníka. Bolo pár dní na infúziach aby moc neschudlo keď sa narodilo a nesalo. O dieťa je z pediatric hľadiska postarané. Ja len neviem čo mám robiť s mojimi prsníkmi. Nalievajú sa moc, bolia, narobili sa mi hrče. Odsávala som si a dieťaťu skúšam teraz doma po prepustení z pôrodnice dávať maters mlieko z fľašky. To troška vypije. No s prsníka nechce sať. Je drobunký má práve 2400 g. a nevládze utiahnúť z prsníka. Odsávačka sa mi týmto maximálne sprotivila. Priznávam, nebola som psychycky pripravená, že môžu nastať problémy s tým, že dieťa nebude sať. Celé tehotenstvo som si čítala všetko možné o tom ako byť dobrou mamou, ako je úžasné kojiť a moje DIEŤA NESAJE. O tomto som sa nikde nedočítala, o tom keď prematúrne dieťa nesaje mám pocit, že nie je dosť atraktívne písať. Mala som teplotu 38. Som ubolená a prsia bolia ako šlak, neviem čo robiť so sebou. Zajtra sa chystám zahodiť odsávačku a zájsť kúpiť do najbližš lekárne umelé mlieko. Ale čo mám robiť ja s mojimi prsiami? 2 dni už chodím stiahnutá elastic obvezom. Teraz by som chcela byť aspoň na týždeň CHLAP. Som zúfalá. S laktačnou poradkiňou som sa stretla raz a mala som pocit, že mi moc neporadila. Bolo to pred pár dňami, v deň keď ma prepstili s pôrodnice domov. Keď som o mojom probléme (že dieťa nesaje),hovorila s lekárom gynekológom ešte v pôrodnici tesne pred tým než ma prepustili domov, tak povedal, že sa to doma upraví mám byť trpezlivá. Prešiel týždeň a nič. Dieťa nesaje s prsníka a prsia bolia, mávam teplotu 38, odsávačka sa mi sprotivila a zúfalstvo sa stupňuje. Doma sa babky doslova " bijú o to ktorá bude pestovať vnúčatko. Tak starostlivé babky tiež nech si popestujú, a vybrala som sa na pár hodín do mesta, povybavovať si veci. Prídem domov po 4 hodinách a ááááu moje prsia. MŇA TOTIŽ NEOBMEDZUJE MOJE DIEŤA, TO JE FAJN, ALE MŇA OBMEDZUJÚ MOJE PRSIA, keď nemôžem ani na 3 -4 hodinky ísť z domu aby strašne neboleli a nestúpla mi teplota. ako mám správne postupovať? ďakujem za každú radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto je presne dosledok militantných článkov na internete, že žena ktorá nekojí je rovno krkavčia matka.
  Nič sa nedeje, ak sa nedarí a ste z toho takto psychicky zničená, prestaňte kojiť a prejdite na umelú výživu.
  Čo sa týka zníženia tvorby mlieka - prsníky si neodsávajte, nedráždite, stiahnite obvazom a znížte na 2 dni príjem tekutín, malo by sa postupne mlieko stratiť, ak nie, dajte si predpísať lieky u Vášho gynekológa.