Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,164 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Placenta preavia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  od 24tt mi zistili placentu preaviu centralis,kedže som zakrvácala.Nebolo to nejak vážne,tak ma poslali domov.O 2 týždne som začala krvácať znovu a tak si ma v nemocnici už nechali v tom 26tt.Pichali mi Dexonu kôli plúckam,ale nakoniec krvácanie ustalo.Okrem toho mám zlú zrážanlivosť a musím si pichať Frexiparin 0,3 každý deň.7 týždňov som ležala v nemocnici ale nekrvácala som,ai mi bruško netvrdlo ani nič.Tak som chcela ísť domov,ale že s centralis domov nepúšťajú.Nakoniec urobili UTZ a zistili,že placenta sa zázrakom posunula a už je len marginalis,čiže dosahuje k vnútornej bránke,ale nepresahuje ju!A tak ma pustili domov ale len na reverz a že prísny kludový režim.Chcela by som vedieť,či sa pri takomto tipe tiež volí cisársky rez(lebo pri centralis chceli robiť najneskôr v 36tt CS)a či ten kludový režim musí byť naozaj taký prísny,že len ležať a nič iné.A ešte k tomu ja by som mala mať cisársky rez len v celkovej anestezii kôli tej krvi,že ani epidurál nemôžem mať,tak neviem.Hlavne neviem,či sa môžem aspoň trochu hýbať a ako sa volí pôrod ak je marginalis a nepresahuje branku.A placentu mám na zadnej strane.O jedno dieťa sme prišli v 27tt kôli insuficiencii placenty(550g,33cm) a druhé sa narodilo v 37tt po tom,čo mi odtiekla skôr plodová voda spontánne,ale tiež bola menšia(2410g,47cm)ale v poriadku.Potom jeden MA v 8tt.Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň, musel by som vidieť Vaše UZV nálezy, centrálna praevia sa nezvykne zmeniť na marginálnu.
  Ak placents naozaj neprekrýva branku, takje stále možnosť,že sa posunie nahor a budete môcť rodiť spontánne. Aj s tým kľudovým režimom to zrejme nebude tak horůce. Jediné čoho sa treba vystríhať je pohlavný styk, po ňom hrozí krvácanie.

Podobné otázky

 • Placenta preavia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť ešte o jednu radu. Som v 17. týždni tehotenstva, v 14. týždni mi bola v nadväznosti na jednorazové zakrvácanie diagnostikovaná placenta praevia marginalis, momentálne je už placenta vzdialená cca 9 mm od krčka. Od toho 14. týždňa som ešte dvakrát zakrvácala, šlo ale o drobné krvácania (raz zo mňa vyšili dva kusy hmoty krémovej kozistencie a svetlo hnedej farby, druhykrát sa objavila kvapka krvi v moči na toaletnom papieri, samotný výtok vyzeral v oboch prípadoch nezafarbený). Už som 3 týždne PN a môj lekár ma vypísal na ďalší mesiac s tým, že potom sa uvidí. Nerozumiem však veľmi ako by som sa mala správať, čo môžem a čo nie, ako vlastne u mňa vzniká krvácanie a teda aké moje činnosti či pohyby ho môžu spôsobiť. Musím len ležať alebo môžem v pohode aj celý deň sedieť a chodiť alebo robiť ľahké domáce práce, pracovať s počítačom či ísť na krátku prechádzku? Dá sa prosím Vás odhadnúť aspoň veľmi všeobecne ďalší vývoj, myslím tým či mám čakať, že krvácanie sa bude opakovať počas celého tehotenstva alebo sa to môže po nejakom čase zlepšiť alebo naopak zhoršiť? Ďakujem.

 • Riziková gravidita

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor.
  V 14 tt som začala intenzívne krvácať -ABORTUS IMINENS /vraj kôli hematómu/ v nemocnici som strávila 8 dní, liečba Kanavit,Diconyne, Duphaston, Guajacuran, Spasmopan. V poslednom dni hospit.robeny UTZ - palp.uterus normotonický, veľkosťou zodpovedá amnorrhoe, krčok formovaný, zatvorený. Vitálna gravidita, jeden plod, rozmery plodu zodpovedajú 13+6t. Placenta na ZS, prekrýva v celom rozsahu vnútornú branku, pl.voda norm.množstvo, nad amniálnou dutinou prítomný obsah zmiešanej echogenecity v.s.hematóm v resorpcii. Placenta preavia centralis, abortus immines in gr.m.IV hbd 14.
  Pre tento nález som bola doporučená na vyššie pracovisko - konziliarne UZ vyšetrenie. Tam som bola objednaná na 3.05.2010, ale lekár mi UTZ nerobil, nakoľko mi ho robili pred týždňom pri prepustení. Poučil ma o kľudovom režime i o veľkej šanci, že sa placenta posunie nahor. Spomenula som mu aj obtiaže, hnedé špinenie, sťahy, pichanie....na čo mi povedal, že je to prirodzené a objednal ma na vyšetrenie + UTZ dňa 17.5.2010 / to mi sestra povedala že je nutný UTZ aj preto,lebo mám zvýšené AFP/. Stále užívam Duphaston 2x denne, Magne B6 3x denne a Ascorutin 1x.
  Hnedé špinenie mi dňa 7.5.2010 prestalo, mala som ho už iba žlté, po 4 dňoch sa mi objavilo opäť a je silnejšie, mám stále fľak na vložke+pri každom navštívení WC po utretí, najhoršie po stolici. Tiež mávam časté sťahy, ako keby menštruačné kŕče, ktoré sa objavujú často, taktiež občas bolesti v oblasti krížov.. Väčšinou sa snažím polihávať..Kedže som podľa PM /12.01.2010/ v 17 tt, môžem sa niečoho obávať? Je to ďaľšie špinenie možnosťou, že hematom sa stále vyplavuje? NA UTZ idem 17.5.2010, počkám ako sa to vyvinie? Stále cítim strach, že niečo nie je v poriadku, že môžem potraťiť...

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno možete potratiť, ale nedá sa to nijako ovplyvniť, musíte počkať ako sa to vyvinie, ak začnete silno krvácať okamžite musíte do nemocnice, Uvedené lieky sú naprosto neúčinné, ale dávajú sa, neškodia. Všetko si musí príroda vyriešiť sama, je možné, že plod prežije a placenta sa vytiahne vyššie.