Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vysledky AFP testov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry de, mam 26rokov a boli my zistene zle AFP testy.moja vaha je teraz 90kg a termin porodu mam 26.10.2011. MS-AFP hodnota 16,3ng/mL 0,52MoM Total hCG hodnota 31,232kiu/L 1,48MoM PAPP-A HODNOTA 2,34MIU/Ml 1,13MoM vysledok skriningu je negativny riziko DS 1v430 riziko NTD 1v7,000 chcela by som vedie vas nazor a ci sa mam strachovat.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  riziko, že budete mať dieťa s Downovým syndromom je 1:430, znamená to, že jedna žena zo 430 s rovnakými výsledkami má dieťa s DS. Tento výsledok nie je ani pozitívny ale ani negatívny, je to tzv. šedá zóna.
  Máte 2 možnosti, buď amniocentézu (odber plodovej vody), ktorá na 100% určí, či je dieť apostihnuté (riziko potratu po amniocentéze je 1: 200) alebo sa objednáte na superkonziliárny ultrazvuk na tzv. minor markery, kde sa riziko spresní.

Podobné otázky

 • Výsledky AFP testov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor.
  Minulý týždeň mi dr. robila AFP testy, som momentálne v 16tt. Avšak výsledky ma dosť zneistili a vystrašili. Oznámila mi, že ich mám vzhľadom k svojmu veku (28), váhe(momentálne 54kg) a ďalším veciam, ktoré sa berú do úvahy hraničné.. A teda že ma pre istotu posiela na ultrazvuk do KE. Ale že si je na 99,9% istá, že je to v poriadku, vraj teraz takto vychádzajú pri týchto podrobnejších testoch každej druhej pacientke zle...Takže moje výsledky sú:
  referenčné hodnoty
  S - GLU 3,99 mmol/l 3,30 - 6,10
  HBsAG 5 869,000 COI 0,000 - 1,000
  Toxo IgG < 0,130 IU/ml 0,000 - 1,000
  Toxo IgM - 0,171 COI 0,000 - 0,800

  Diplotest - pozitiv
  DT-AFP 33, 83 ng/ml
  DT-bHCG 149 050,0 mlU/ml
  Rizik Down 1/35
  Rizik NTD 1/16000

  Brat prekonal hepatitídu B, viem, že som nosičom, pri prvom tehu to nebrali ako tragédiu, že som HBs Ag pozitívna, takže to som brala v pohode. ďalej mi dr povedala, že tie výsledky(pozitívny diplotest) hovoria o tom, že by mohlo mať bábo niečo so srdiečkom alebo obličkami, ak náhodou niečo zistia, ale že určite to nebude rázštep alebo Down... Dnes som si bola po výmenný lístok na ten ultrazvuk, kde mi napísala: Prosím o odborné konzílium pri pozitív. diploteste, t. č. 16/ 1 tt. Ale potom, čo som si pozrela výsledky, hodnota rizika Downa mi nedá myslieť na nič iné. Veď tam mám výsledok 1/35!!! A to je teda sakra veľa, ako som si zistila na nete (viem, že nie vždy najhodnovernejší zdroj, ale je to veľa, nie?)...Prečo ma vôbec neupozornila na toto? Či ako tomu mám rozumieť? Na ultrazvuk som objednaná až v utorok a hneď som dostala číslo číslo aj na genetiku, tam idem hneď po ultrazvuku. Upozornila ma, že mi dr. bude ponúkať amniocentézu a že sa mám rozhodnúť, či ju podstúpim. A ja teraz potrebujem ukľudniť od fundovaného odborníka, ako ste vy, že je to ok, že tomu len nerozumiem a že výsledky nie sú naozaj také zlé... Vždy čítam vašu poradňu a neverila som, že vám raz budem posielať aj takúto otázku :-(((( Verím, že to bude dobré, no potrebujem ukľudniť... Ďakujem za odpoveď.