Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,944 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • pohlavie

  , Autor: nika22

  Dobry den,chcem sa spytat,som v 28tt a lekar mi len teraz zistil pohlavie dietatka,predtym nechcelo ukazat,chcem sa spytat je spolahlive,ked to urci na 90%?
  Na 90% je to iste?urcil mi dievcatko,ale malo spojene nozicky,tak moze to byt aj chlapcek?

Podobné otázky

 • 3D ultrazvuk určenie pohlavia

  , Autor: Katka002

  Dobrý deň p. doktor, chcela by som sa opýtať na presnosť 3D ultrazvuku pri pohlaví dieťaťa. V 11+6 nám povedali, že na 90% to bude dievčatko (áno viem, neni to 100%), teraz v 20+4 nám povedali, že chlapec. Dieťa je zdravé začo som vďačná, len ma vykoľajili 2 odlišné informácie. Je možné, že na 3D ultrazvuku skresľuje pupočná šnúra a tak určil lekár, že je to chlapec ?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čím neskôr sa ultrazvuk prevádza, tým je presnejší, pretože sú orgány viac vyvinutejšie. V 12. týždni sa dá určiť pohlavie menej presne ako v 21., preto by som veril skôr tomu druhému údaju.

 • Prvotrimestralny screening

  , Autor: Nela1717

  Dobrý deň p. profesor,

  momentálne som v 20TT - Gemini bi-bi, (rovnaké pohlavie chlapci), vek 36 rokov. Zaujimal by ma Váš názor na výsledky screeningu, nakoľko v 10 TT mi vyšiel pozitivny prvotrimestralny krvný test na DS 1v 110, ale nakoľko sa pomýlili v roku narodenia a zadali o 2 roky nemej výsledok by bol este horší.
  Druhotrimestralny krvný test realizovaný v 16TT ale už vyšiel negativny, riziko DS menej ako 1 v 20 000. Sono v 13 a 20 TT som absolvovala u dr. Grochala v Martine- nález v norme, podla toho co videl bolo vsetko v poriadku. Myslíte si, že by som v mojom prípade mala absolvovať ešte nejaké ďalšie vyšetrenia, prípade krvne testy? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na amniocentézu nevidím teraz dôvod, ak bol integrovaný skríning negatívny. Ak kolega Grochál nenašiel na plodoch žiadne tzv. minor markery (malé zmeny svedčiace pre možnosť genetickej vady), tak je riziko ešte nižšie. Na druhej strane, by som odporučil aspoň konzultáciu genetika, ktorý podrobne rozoberie výsledky prvo aj druhotrimestrálneho skríningu a vysvetlí Vám prečo vyšiel ten prvý pozitívny. Prípadne odporučí aj iné vyšetrenie.

 • pohlavie dietata

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor už som vám písala,no neodpísali ste mi,chcem sa teda ešte raz opýtať čo znamená v materskej knižke v kolonke pohlavie dieťaťa DCK=50?Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

 • Skratka DCK

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,chcem sa spýtať čo znamená DCK=50 v tehotenskej knižke pri pohlaví dieťatka?Nemôžem to totiž nájsť nikde na nete,pohlavie nám síce môj doktor povedal,ale v knižke je uvedená skratka.Ďakujem vopred za odpoveď.Prajem pekný deň,teda už podvečer.

 • ultrazvuk

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň chcem sa Vás opýtať kedy je možné vidieť na ultrazvuku pohlavie dieťatka som 23.týždni a zatiaľ to neviem a či mi ho moja gynekologička povie alebo sa jej to mám opýtať ja . Ďakujem