• Tretie tehotenstvo

    Dobrý deň,
    mám na Vás zopár otázok. Mám dve deti, ktoré som porodila cisárskym rezom. V budúcnosti by sme s manželom ešte jedno dieťaťko uvítali. Avšak pri druhom pôrode ma pán doktor upozornil, aby som nad tretím dieťaťom už nerozmýšľaľa. Rozprával mi to počas zákroku, čiže na nejaké otázky som v tej chvíli nemala náladu. Avšak z jeho slov som pochopila, že tretie neodporúča kvôli akýmsi zrastom, kvôli ktorým sa mu rana horšie zašívala. Myslíte si, že je niečo také možné? Stretli ste sa už s prípadom, kedy skutočne už tretí cisársky rez nebolo možné vykonať? Ak by som sa rozhodla pre tretie dieťa, je možné predtým urobiť nejaké vyšetrenia, či hrozí prasknutie jazvy a podobne? Ešte mám na Vás jednu otázočku....Tesne predtým, ako som zistila, že som druhýkrát tehotná, bola mi zistená ureuplazma. Keďže som mala nechránený styk, našťastie som nezačala brať lieky hneď a čakala som na menštruáciu. Tá však neprišla, zistila som, že som tehotná a tak som lieky proti ureuplazme doteraz vôbec nebrala. Našťastie tehotenstvo prebehlo bez komplikácií a keďže syn má 7 mesiacov a ja ho stále kojím, tak lieky stále neužívam. Preto sa Vás chcem spýtať, čo si myslíte o užívaní liekov proti ureuplazme, keď nemám žiadne príznaky. Pred otehotnením som síce mavala výtok 2 krát ročne, teraz som ho našťastie nemala už rok a pol. Je podľa Vás nutné užívať tieto lieky? Mohla by som mať v budúcnosti nejaké problémy z neliečenej ureplazmy?
    Vopred ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    nález som nevidel, ale všetko závisí na tom, ako sa podarila zašiť jazva na maternici. Zrasty po cisárskom reze bývajú, ale nie sú dovodom na to, aby žena nebola znovu tehotná. Ja osobne som sa však nestretol s prípadom, kedy by som nejako striktne zakazoval otehotnenie, snáď iba vtedy ak by bola jazva na maternici pozdľžna (čo sa už v podstate nerobí).
    Čo sa týka ureaplazmy, je v tom dosť chaos, lebo niektorí autori píšu, že nie je nebezpečná, že vlastne može byť normálnou flórou, iní ju doporučujú preliečiť vždy. Bola zistená asociácia s predčasným porodom, ale preventívna liečba je neúčinná.