• génové mutácie a tehotenstvo

    Dobrý deň p. Mudr. v lete minulého roku som mala missed ab. v 8 týždni tehotenstva. Následne mi bolo zistené nasledovné:
    vrodená trombofília: MTHFR (A1298C) - heterozygot
    koagulačné faktory: Faktor XIII A V34L - homozygot
    AI-1 AG/5G - AG/5G
    Ziťovali mi to preto, lebo v minulosti som mala zvýšený D-dimer, pichala som si fraxiparin a následne som brala rok anopyrin 100.
    Teraz som v 5. týždni tehotenstva, užívam Femibion 800 metafolin, mala by som užívať aj anopyrin alebo niečo na riedenie krvi? Lekár sa do záznamov ani nepozrel povedal, že mám prísť až za 3 týždne. Ja sa bojím, že sa mi potrat znava zopakuje. Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    ten potrat veľmi pravdepodobne nebo sposobený Vašimi zrážacími faktormi, potrat je v naprostej vačšine prípadov vecou náhody.
    Mala by ste konzultovať hematológa, pretože tie dve druhé mutácie ja osobne nepoznám, a hlavne ak ste mala niekedy problémy s koaguláciou, mala ste informovať hematológa o tom, že plánujete tehotnosť, pretože v tehotnosti je zvýšená zrážanlivosť krvi.