Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • génové mutácie a tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň p. Mudr. v lete minulého roku som mala missed ab. v 8 týždni tehotenstva. Následne mi bolo zistené nasledovné:
  vrodená trombofília: MTHFR (A1298C) - heterozygot
  koagulačné faktory: Faktor XIII A V34L - homozygot
  AI-1 AG/5G - AG/5G
  Ziťovali mi to preto, lebo v minulosti som mala zvýšený D-dimer, pichala som si fraxiparin a následne som brala rok anopyrin 100.
  Teraz som v 5. týždni tehotenstva, užívam Femibion 800 metafolin, mala by som užívať aj anopyrin alebo niečo na riedenie krvi? Lekár sa do záznamov ani nepozrel povedal, že mám prísť až za 3 týždne. Ja sa bojím, že sa mi potrat znava zopakuje. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ten potrat veľmi pravdepodobne nebo sposobený Vašimi zrážacími faktormi, potrat je v naprostej vačšine prípadov vecou náhody.
  Mala by ste konzultovať hematológa, pretože tie dve druhé mutácie ja osobne nepoznám, a hlavne ak ste mala niekedy problémy s koaguláciou, mala ste informovať hematológa o tom, že plánujete tehotnosť, pretože v tehotnosti je zvýšená zrážanlivosť krvi.