Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,246 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • AFP

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, Pan Doktor.
    Aktualne som v 19+2 hebd, podla poslednej menstruacie +3 tyzdne.
    Vcera som dostala vysledky krvi robene v 16tt. Doktor povedal, ze mam dobre vysledky. Poslal ma objednat sa na morfologiu, objednali ma na 14/4.
    Doma som si vsak vsimla, ze mam vo vysledkoch pisane 1: 167 pre Risk values for neural tube defects. Hodnoty su: beta-HCG volny - 9,71 ng/ml, afp 76 IU/ml.
    AFP Result:76, median 32,64, corr Mom: 2,33
    fr. beta hCG Result 9,71, median 12,68, corr Mom: 0,77
    Risk values trisomy 21: 1: 6025
    Risk values trisomy 18: 1:48398
    Risk values for neural tube defects: 1:167

    Zistila som akurat, ze obycajne risk byva 1: 1000, co je u mna asi 7x vyssi. Rada by som sa spytala, ci sa musime znepokojovat, kedze musime pockat 2 tyzdne do ultrazvuku, alebo ci je to bezny vysledok a zatial sa niet z coho znepokojovat. Na amniocentezu ma neposlali.
    Dakujem velmi pekne za Vasu radu,
    Hena

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    výsledky medzi 1:100 a 1:1000 berieme ako tzv. šedú zónu, kedy si matka može zvoliť amniocentézu, alebo sa ponúkne podrobný ultrazvuk, ktorý spresní výsledok.
    U defektu neurálnej trubice vačšinou stačí presný a podrobný ultrazvuk, ktorý vylúči defekt a amniocentéza nie je potom potrebná.
    Inak zvýšené AFP v krvi možu byť prejavom aj tzv. sick placenta syndrom, kedy sú normálne hodnoty v plodovej vody a vyššie v krvi, placenta ich prepúšťa vo zvýšenej miere k matke. Vtedy sú zvýšené riziká niektorých placentárnych komplikácii.

Podobné otázky

  • Môže byť zvýšené AFP kvôli krvácaniam a hematómom?

    , Autor: Patrich

    Dobrý deň pán profesor,

    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď na otázku:

    https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynekologa-mudr-z/tehotenstvo-a-dojcenie/otazka-69166

    Po všetkých komplikáciách som dostala informáciu, že mi vyšiel pozitívny triple test na NTD, 1:25. Ihneď som sa objednala k Dr.Čunderlíkovi - aj keď som len v 17tt, veľké deformácie by už mali byť zreteľné. Sestrička sa ma spýtala, či som v tehotenstve nekrvácala, lebo vtedy majú skúsenosť, že vychádzajú tieto testy falošne pozitívne. A ja krvácam/špiním už mesiac, mala som aj niekoľko hematómov.

    Môže súvisieť vyššie AFP (hodnotu neviem) s krvácaním? Stretli ste sa, prosím, s niečím takým?

    Ďakujem Vám veľmi pekne.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    áno krvácanie zvyšuje prechod niektorých látok od plodu k matke, a teda môžete mať v krvi vyššie hladiny AFP, pričom v plodovej vode sú normálne hladiny a plod nemá rázštep chrbtice (NTD).
    Potrebné je dôkladné UZV vyšetrenie, prípadne zvážiť aj odber pldoovej vody na stanovenie hladiny AFP.

  • Záver - skríning negatívny, odoslanie na genetiku

    , Autor: ewula192

    Dobrý deň,

    chcela by som poprosiť o objasnenie. Aktuálne som v 16 tt prišli výsledky zo skríningu kde záver je celkovo negatívny.
    Riziko DS: menej ako 1:100 000(v termíne)
    Riziko NTD: 1 v 1600
    Poznámka: Aj keď je riziko DS vypočítane podľa veku matky vyššie (1 v 850), riziko je fyzicky nižšie pre hladinu MS-AFP,uE3, Total hCG, PAPP- A ANuchal.

    Napriek záveru som bola odoslaná na genetiku nakoľko mám zvyšené hodnoty a to
    Total hCG hodnota: 123,0kiu/L 2,59 MoM
    PAPP-A hodnota: 15,980 iu/L 4,85 Mom

    V roku 2021 som bola operovaná a bol mi odobratý pravý vajčník z dôvodu nálezu borderline tumoru. Žiadna liečba neprebehla iba som pravidelné sledovaná na onkologií a onko-gynekologií.
    V 01/2023 som podstúpila potrat v 8tt z dôvodu, že išlo o zamlčaný potrat.

    Deti ešte nemám, v rodine nemáme žiadne vážne anamnézy.

    Na genetike mi odporučili amnio alebo krvné testy. Na teraz sme sa rozhodli pre NIPT- pro + morfo sono v 20tt.

    Chcela by som sa opýtať či sú dané výsledky resp. zvýšené hodnoty veľmi zlé nakoľko som bola odporúčana na genetiku aj napriek negatívnemu záveru.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    podstatný je koncový výsledok, riziko downovho syndrómu máte nižšie než je celkové populačné riziko. Hoci musím napísať, že je to zvláštne, ak máte hodnotu hCG aj PAPP pomerne nad normu.
    V každom prípade, ak budete mať NIPT negatívny, riziko sa ešte výraznejšie zníži a v kombináciií s kvalitne prevedeným ultrazvukom by ste mali mať veľmi vysokú istotu, že bude plod zdravý.

  • Genetické testy

    , Autor: bubo38

    Dobrý deň pán doktor chcela by som sa poradiť mám skoro 38 rokov som v 18 tt, afp mi robili v 17 tt a vyšlo negatívne, nt v 12+4 som mala 1,1 mm, viete my poradiť či je nutné absolvovať Triple testy alebo ďalšie genetické testy? je tam stále riziko že môže mať dieťa nejakú vývojovú poruchu aj napriek výsledkom. Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    zrejme nerozumiete pojmu Triple test, je to test, ktorý pozostáva z kombinácie ultrazvuku a z krvných testov. Výsledkom je výpočet rizika, aké máte pre genetické poškodenie plodu, do toho rizika sa započítava aj Váš vek.
    Na základe tohto rizika sa potom dá rozhodnúť pre ďalšie testy. Váš lekár by Vám mal oznámiť toto riziko a na základe toho konzultovať ďalší postup.

  • Nízky estriol v tehotenstve a cysta

    , Autor: Zuzana101010

    Dobrý deň pán doktor,

    kombinovaný screening v 2. trimestri mi vyšiel pozitívne s výsledkom 1:250 v termíne na DS. Poznámka od lekárky je, že je to kvôli nízkemu estriolu, ktorý mi vyšiel iba 0,47 MoM na daný týždeň.
    Inak hodnoty som mala:
    MS-AFP - 1,16 MoM
    uE3 - 0,47 MoM
    Total hCG - 1,25 MoM
    FreeB-hCG - 1,01 MoM
    PAPP - A - 1,13 MoM
    Od začiatku tehotenstva som mala zistenú aj cystu, ktorá mierne rastie, ale nedotýka sa bábätka, tak sa iba sleduje. Je možné, že ten estriol bol znížený kvôli tej cyste? Prípadne cca 2 dni pred odberom som dobrala Stodal kvôli suchému kašlu - mohol aj tento liek znížiť hodnotu? Alebo sa už chytám aj tenkej slamky, kým mi prídu výsledky trisomy testu?

    Viete mi prosím, povedať, aký dôležitý je estriol počas screeningu a či je hrozba DS reálna, keď je znížená hodnota iba tohto jedného hormónu a ostatné vyzerajú, že sú v rámci normálu? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    estriol je steroidný hormón, ktorý je produkovaný v tehotnosti zaujímavým spôsobom. U plodu sa v nadobličke produkuje jeho prekurzor (DHEAS), ktorý sa dostáva od plodu do placenty a tu sa mení na estriol, ktorý sa vylučuje do krvi matky. Jeho hladina preto poukazuje na celkovú funkciu fetoplacentárnej jednotky. Pri niektorých chromozómových poruchách preto môžu byť jeho hodnoty znížené, ale stále je potrebné jeho hladiny brať do úvahy s ostatnými výsledkami. Rovnako veľmi nízke hodnoty bývajú pri poruche metabolizmu cholesterolu u plodu, ktoré sa však nemusia zistiť trisomy testom. Toto všetko by mal s Vami prekonzultovať genetik.
    Cysta na vaječníku ani Stodal hladiny estriolu neovplyvňujú, je to čisto záležitosť týkajúca sa plodu. Hrozba DS je uvedená v tom výsledku - s danými výsledkami je 249 plodov bez Downovho syndrómu a jeden ho má.

  • Pozitívny Tripple test na DS

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    vyšiel mi poz.skríning na DS 1 v 130 (poz.riziko DS je vyššie ako je očakávané len podľa veku matky 1 v 810).
    nameraná hodnota NT v 11tt bola 1,5mm, BPD 34mm
    výsleky TT:
    vek matky 31
    vek pri 2vzorke 15t5d(podla UZV)
    AFP 1,47MoM
    uE3 0,64MoM
    hCG total 1,28MoM
    PAPP-A 0,15Mom
    momentálne som v 17tt. Som objednaná na morfo.sono. V 11tt som bola hospitalizovaná kvôli krvácaniu-hematóm 10x4mm. Užívala som Duphaston, Ascorutin a naďalej pokračujem s Magne B6. Myslíte, že to krvácanie a užívanie liekov mohlo ovplyvniť výsledky testu? Aké by mali byť normo hodnoty? Je na sone rozpoznateľné DS?Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    krvácanie na začiatku gravidity možu ovplyvniť výsledok testu ale aj tak je potrebné ho brať do úvahy.
    Za negatívny považujeme výsledok vtedy ak je riziko nižšie ako 1:1000.
    Ak je riziko medzi 1:100 a 1: 1000 je to výsledok v tzv. šedej zóne.
    Riziko potratu po amniocentéze je 1: 200 a je na zváženie, či Vám vyšetriť plodovú vodu alebo nie. Existuje aj možnosť ultrazvukového vyšetrneie tzv. minor markerov, kedy sa dá riziko spresniť a podľa toho rozhodnúť odber plodovej vody.