• AFP

    Dobry den, Pan Doktor.
    Aktualne som v 19+2 hebd, podla poslednej menstruacie +3 tyzdne.
    Vcera som dostala vysledky krvi robene v 16tt. Doktor povedal, ze mam dobre vysledky. Poslal ma objednat sa na morfologiu, objednali ma na 14/4.
    Doma som si vsak vsimla, ze mam vo vysledkoch pisane 1: 167 pre Risk values for neural tube defects. Hodnoty su: beta-HCG volny - 9,71 ng/ml, afp 76 IU/ml.
    AFP Result:76, median 32,64, corr Mom: 2,33
    fr. beta hCG Result 9,71, median 12,68, corr Mom: 0,77
    Risk values trisomy 21: 1: 6025
    Risk values trisomy 18: 1:48398
    Risk values for neural tube defects: 1:167

    Zistila som akurat, ze obycajne risk byva 1: 1000, co je u mna asi 7x vyssi. Rada by som sa spytala, ci sa musime znepokojovat, kedze musime pockat 2 tyzdne do ultrazvuku, alebo ci je to bezny vysledok a zatial sa niet z coho znepokojovat. Na amniocentezu ma neposlali.
    Dakujem velmi pekne za Vasu radu,
    Hena

    Dobrý deň,
    výsledky medzi 1:100 a 1:1000 berieme ako tzv. šedú zónu, kedy si matka može zvoliť amniocentézu, alebo sa ponúkne podrobný ultrazvuk, ktorý spresní výsledok.
    U defektu neurálnej trubice vačšinou stačí presný a podrobný ultrazvuk, ktorý vylúči defekt a amniocentéza nie je potom potrebná.
    Inak zvýšené AFP v krvi možu byť prejavom aj tzv. sick placenta syndrom, kedy sú normálne hodnoty v plodovej vody a vyššie v krvi, placenta ich prepúšťa vo zvýšenej miere k matke. Vtedy sú zvýšené riziká niektorých placentárnych komplikácii.