• Záver - skríning negatívny, odoslanie na genetiku

    , Autor: ewula192

    Dobrý deň,

    chcela by som poprosiť o objasnenie. Aktuálne som v 16 tt prišli výsledky zo skríningu kde záver je celkovo negatívny.
    Riziko DS: menej ako 1:100 000(v termíne)
    Riziko NTD: 1 v 1600
    Poznámka: Aj keď je riziko DS vypočítane podľa veku matky vyššie (1 v 850), riziko je fyzicky nižšie pre hladinu MS-AFP,uE3, Total hCG, PAPP- A ANuchal.

    Napriek záveru som bola odoslaná na genetiku nakoľko mám zvyšené hodnoty a to
    Total hCG hodnota: 123,0kiu/L 2,59 MoM
    PAPP-A hodnota: 15,980 iu/L 4,85 Mom

    V roku 2021 som bola operovaná a bol mi odobratý pravý vajčník z dôvodu nálezu borderline tumoru. Žiadna liečba neprebehla iba som pravidelné sledovaná na onkologií a onko-gynekologií.
    V 01/2023 som podstúpila potrat v 8tt z dôvodu, že išlo o zamlčaný potrat.

    Deti ešte nemám, v rodine nemáme žiadne vážne anamnézy.

    Na genetike mi odporučili amnio alebo krvné testy. Na teraz sme sa rozhodli pre NIPT- pro + morfo sono v 20tt.

    Chcela by som sa opýtať či sú dané výsledky resp. zvýšené hodnoty veľmi zlé nakoľko som bola odporúčana na genetiku aj napriek negatívnemu záveru.

    Dobrý deň,
    podstatný je koncový výsledok, riziko downovho syndrómu máte nižšie než je celkové populačné riziko. Hoci musím napísať, že je to zvláštne, ak máte hodnotu hCG aj PAPP pomerne nad normu.
    V každom prípade, ak budete mať NIPT negatívny, riziko sa ešte výraznejšie zníži a v kombináciií s kvalitne prevedeným ultrazvukom by ste mali mať veľmi vysokú istotu, že bude plod zdravý.