Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • placenta praevia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,

  Pan doktor chcem sa opytat. V poslednom tehotenstve mi bola zistena v 20 tyzdni placenta praevia centralis a v podstate do konca tehotenstva som lezala. Je velmi pravdepodobne ze pri dalsom tehotenstve budem mat zasa placentu praeviu centralis? A ako sa da tomu zabranit? dakujem
  vlasta

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  umiestnenie placenty je náhodné a riziko opakovanie je u Vás rovnaké ako u ostatných žien bez centrálnej placenty praevie. Určite ste rodila cisárskym rezom, ak by sa centrálna praevia opakvoala, bolo by to veľmi nebezpečné kvoli jazve na maternici.

Podobné otázky

 • Placenta praevia partialis

  , Autor: Ami24

  Dobrý deň, som na konci 21 týždňa tehotenstva a lekár mi diagnostikoval na morfologickom ultrazvuku tento týždeň placentu praevia partialis, cervix 40mm. Som 2,5 roka po prvej sekcii. Chcem sa spýtať či musím podľa vás vyslovene len ležať alebo si môžem dávať aspoň prechadzky ? Nakoľko mi môj lekár k tomu nič nepovedal, len že sa to môže ešte dvihnúť vyššie. Krvácanie som zatiaľ žiadne nemala.
  Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môžete žiť normálny život, dokonca až do 28. týždňa sa podľa niektorých štúdií nemusí obmedzovať ani sexuálny život, ja by som však v tomto bol opatrnejší.
  Treba počkať, ako sa placenta vytiahne, normálne môžete byť aktívna.
  Jediný problém vidím, že ak placenta ide z prednej steny, zrejme prekrýva jazvu po cisárskom reze, to môže byť problém, na to sa treba zamerať na ultrazvuku.

 • Placenta praevia a jej predčasne odlucovanie

  , Autor: Alis123

  Dobrý deň.
  Som 20+0, po páde som krvácala, vyjadrili podozrenie na odlucovanie placenty, plus diagnóza placenta praevia - do bránky vraj nezasahuje. Po 4 dňoch krvácanie už takmer úplne prestalo.
  Súvisí odlucovanie placenty zároveň s diagnózou placenta praevia? Pád nebol naozaj silný preto rozmyslam či nemohlo ísť len o náhodu že sa akurát spustilo krvácanie.
  Uvažujú nad prepustením...je nádej že to pár týždňov pri týchto podozreniach a diagnózach ešte potiahneme?
  A je potrebné len ležať, alebo môžem aj sedieť a základ je fyzicky sa nenamahat?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak placenta nezasahuje do bránky, nie je placenta praevia, maximálne nízko uložená placenta. Pád však môže spôsobiť odlučovanie placenty aj keď je normálne uložená. Neviem aký máte nález, aký rozsah placenty bol odlúčený a aký je ultrazvukový obraz. Ak nie je za placentou veľká zrazenina, tak je prognoza dobrá.

 • Placenta praevia partialis

  , Autor: Lula56

  Dobrý deň pán doktor, som v 24tt a mám placentu praevia partialis. Lekár mi nič k tomu nepovedal, len to, že sa ešte môže zdvihnúť. Môžete mi prosím k tomu napísať niečo viac, či je to nebezpečné? Veľmi sa bojím, mám za sebou 2potraty, jedno MMT, a pred 6rokmi sekciu. Mohlo toto všetko spôsobiť tu nízku placentu?
  V správe od lekára mám že cervix sakrálne 2,5cm, CK uzatvorený, USG TVS-cervikometria, cervix 3,1cm uzatvorený.
  Ďakujem krásne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cisársky rez v minulosti zvyšuje riziko nízkeho uloženia placenty. Je dôležité zistiť, či placenta prechádza cez jazvu na maternici a či sú na nej známky vrastania do svaloviny. Pri raste maternice sa naozaj môže dolný okraj placenty vytiahnuť vyššie, závisí však na viacerých faktoroch. Bude potrebný podrobný ultrazvuk okolo 30. týždňa.

 • Vedľajšie účinky progestanele

  , Autor: SimonkaL

  Vážený pán prednosta, dobrý deň. Som v 33. tt. tehotenstva s diagnózou placenta praevia centralis, podozrenie vyslovené na druhotrimestrálnom USG, odvtedy bez zmeny. Opakovane som zaznamenala menšie špinenie, niekoľko epizód slabého krvácania - prvá epizóda v 27. týždni tehotenstva. Podľa USG biometrie dieťa rastie primerane, dokonca je oproti termínu podľa LPM o pár dní väčšie. Užívam p.o. progesteron 2x200 mg, Dicynone 3x denne, Ascorutine 3x denne, pre tonizácie magnézium 3x2 tablety, kyselinu listovú a substitúciu omega 3 a 6 MK. Od prvého krvácania mám nariadený prísny kľudový režim, zatiaľ doma, plánovaná je preventívna hospitalizácia po ukončení 34 gt. Snažím sa stravovať racionálne, neprejedám sa, pijem dostatok tekutín, nakoľko pred graviditou, aj počas nej som bola výrazne športovo aktívna kým nezačali komplikácie. Okrem toho mi zistili nefrolitiázu pravej obličky, hydronefróza 1-2. stupeň, sporadicky ma potrápia nočné koliky, ale to sa nejako dá zniesť. Je to moje prvé tehotenstvo, v úvode som mala váhu 50 kg. Trápi ma ale vyšší váhový prírastok, doposiaľ cca 15 kg. Može to mať súvis s hormonálnou substitúciou? Bojím sa dekondície po pôrode, nakoľko mám nariadený kľud na lôžku už 6 týždnov. Mala by som nejakým spôsobom regulovať stravu/príjem tekutín, alebo sa mám spoliehať, na to, že po pôrode kilá pri obnove pohybu a prerušení hormonálnej substitúcie pôjdu dole?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nechcem narúšať terapeutický proces, ale prísny kľudový režim nebol dokázaný ako prínosný pri placente praevia. Krvácanie sa pri nej spúšťa pri remodelácii krčka maternice, čo nemá nič spoločné s námahou. Aj to kvantum liekov je sporné, ale neuškodí.
  V každom prípade u nás v Ružinove by ste mala normálny režim v rámci PN, hospitalizáciu v 34. týždni nariaďujeme iba v prípade, ak má tehotná problém s dojazdom do nemocnice alebo je tam podozrenie na vrastenú placentu do maternice. Inak ponechávame rodičky doma a ukončujeme tehotenstvo plánovane v 38. týždni.
  Určite sú potrebné aspoň prechádzky po byte a cvičenie s nohami, a vyšší príjem tekutín, nech nedostanete trombózu.

 • Placenta praevia

  , Autor: Liraell

  Dobrý deň pán doktor,

  chcela by som sa opýtať, som v 16.tt. a bola mi diagnostikovana placenta praevia. Krcok ma boli od zaciatku tehotenstva, krvacam kazdy den uz cca mesiac spolu so zrazeninami resp. skor su to niake vlasočnice. Moj lekar mi povedal ze nemam mat strach ze casom sa placenta vacsinou upravi. Na nasledujucej kontrole o dva tyzdne mi brali krv na genetiku, a lekar robil sono a zacal ma strasit ze pokial mi to krvacanie neprestava ( beriem ascorutin a vitamíny) môže to naznacovat aj poskodenie plodu. Vysledky genetiky pridu buduci tyzden. Co ma ale zaskocilo a neviem o tom nikde nic najst, vraj sa moze stat aj to ze ako bude babatko rast, tak si tu placentu moze pretrhnut. Aktualne ju ma pod sebou od hlavicky az po nohy a prekryva cely krcok. Pre mna je to bolestive, a stale krvacam. Samozrejme mam kludovy rezim. Pokial vyjdu testy genetiky v poriadku, aka je sanca ze sa moze stat ze si babatko poskodi placentu samo? Veľmi sa obavam co bude dalej.
  Mam za sebou jeden zamlčany potrat v 3.mesiaci a zatial som nerodila, vek 29rokov. Zakroky LSK cysty, čistenie po endometrióze tiez LSK. Obratena maternica - vraj by sa mala napravit tehotentvom ale aktialne nemam ziadne info ohladom toho. RH 0pozit.

  Veľmi pekne ďakujem za ochotu
  s pozdravom Miriam

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  placenta praevia určite nebolí, Vaše bolesti s tým nesúvisia. V 16. týždni zaberá placenta veľký obvod v maternici a preto sa táto diagnóza nestanovuje, pretože často sa placenta vytiahne a zmení polohu. Určite si plod rastom placentu neroztrhne, taká situácia neexistuje.
  Neustále krvácanie môže mať viacero príčin, môže to byť aj z okraja placenty, ale bez vyšetrenia sa to nedá stanoviť.