Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,246 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • placenta praevia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,

    Pan doktor chcem sa opytat. V poslednom tehotenstve mi bola zistena v 20 tyzdni placenta praevia centralis a v podstate do konca tehotenstva som lezala. Je velmi pravdepodobne ze pri dalsom tehotenstve budem mat zasa placentu praeviu centralis? A ako sa da tomu zabranit? dakujem
    vlasta

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    umiestnenie placenty je náhodné a riziko opakovanie je u Vás rovnaké ako u ostatných žien bez centrálnej placenty praevie. Určite ste rodila cisárskym rezom, ak by sa centrálna praevia opakvoala, bolo by to veľmi nebezpečné kvoli jazve na maternici.

Podobné otázky

  • Placenta praevia marginalis

    , Autor: Johnya

    Dobrý deň, chcela by som sa poradiť už mesiac som hospitalizovaná v nemocnici pre nízko uloženú placentu (praevia marginalis) pre krvacanie. Podávajú mi liečbu (dicynone 3-4x ,trenolk), ktorá zaberie, no akonáhle mi ju začnú postupne vysádzať vždy sa spustí silne krvacanie, pri ktorom zaberie len trenolk. Cely mesiac len ležím, hýbem sa minimálne Momentálne som 30+4 a hemoglobín mám 96 (od začiatku tehotenstva beriem Globifer 2x1) placenta bola od vnútornej bránky na začiatku hospitalizácie 0,4 mm teraz by mala byť 1,4 cm. Je možnosť, že krvacanie ustúpi úplne alebo čo môžem urobiť, aby nebolo. Prip odporučate nejakú inú liečbu?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    takýto prísny kľudový režim nie je úplne ideálny, hoci zakrvácate, tehotenstvo pokračuje úspešne ďalej, dokonca okraj placenty sa vzdaluje od bránky. Neviem čo je trenolk, ale ak máte posteľ dole hlavou, tak to určite neúčinkuje a neodporúča sa to.
    Dicynone spevňuje cievy, ale či naozaj zastaví krvácanie je otázne. Vo Vašom prípade je potrebné iba počkať na vývoj situácie, je možné, že ak sa placenta ešte viac vytiahne, krvácanie ustane.

  • Placenta praevia v 30 tt

    , Autor: Ami24

    Dobrý deň, som 2,5 roka po sekcii a aktuálne v 30 tt a placenta mi prekrýva 1,5 cm vnútornú branku a je umiestnená na prednej stene. Tento stav mam od 17 tt. Krčok uzavretý 4, 5 cm. Podľa ultrazvuku mi zatiaľ neprerasta placenta do svaloviny maternice. Dieta je uložené priečne. Plus mi na poslednej poradni lekár povedal, že mam viac plodovej vody a dieťa je o 2 týždne popredu bez patologického nálezu. Cukrovku nemám. Moja otázka je, či je podľa vás potrebná hospitalizácia skôr pri tejto diagnóze placente praevia a či musím mať doma prísny kludovy rezim ? Plus sa chcem spýtať či riziko krvacania prichádza vtedy keď stojím alebo sedím ? Alebo ako sa dá tomu predchádzať ?Každý lekár ma na placentu praevia úplne iný názor…Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    prísny kludový režim ani predčasná hospitalzácia nie sú nutné. Ale je potrebné superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie, či neprerastá placenta do jazvy na maternici, rovnako u nás robíme takto ženám aj vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Ak sa potvrdí vrastenie, ženy nehospitalizujeme, ale robíme im opakovaný cisársky rez v ukončenom 34. týždni gravidity. Ak sa nepotvrdí vrastanie, tak v 36.-37. týždni. U nás v Ružinove sa na takéto prípade špecializujeme, nie je problém Vás prevziať do starostlivosti. Ak ste aj z´daleka, stačí jedna krátka hospitalizácia pred pôrodom, kde si stav presne uzavrieme a potom si Vás prijmeme až k operácii.
    Ak máte záujem napíšte na
    zahumensky@ru.unb.sk

  • Placenta praevia totalis

    , Autor: Ami24

    Dobrý deň, som na konci 25 tt a lekár mi už s určitosťou povedal že mám placentu praevia totalis, že sa už určite nevytiahne vyššie. Za 2 týždne až mesiac mám ísť na magnetickú rezonanciu kvôli tomu, lebo som po cisárskom reze 2,5 roka a či mi neprerasta placenta. Doteraz som nesplnila ani nekrvacala našťastie. Dieťa je uložené priečne. Chcem sa spýtať či je naozaj pri tejto diagnóze potrebné už iba vyslovene ležať alebo si môžem dávať aspoň malé prechádzky. Samozrejme nezdviham nič ťažké, neupratujem ani nemám fyzickú námahu. Taktiež sa chcem spýtať od kedy podľa vás by som mala byt hospitalizovaná v nemocnici.
    Ďakujem veľmi pekne za odpoved

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    prísny kľudový režim nie je indikovaný, ale určite okrem MRI by bolo vhodné urobi´t aj podrobný ultrazvuk, ktorý je tiež presný na zistenie vrastenej placenta. Dokonca by som odporučil pôrod viesť v našej pôrodnici, ako jediní na Slovensku máme možnosti aj rádiológa ktorý nám preventívne vie dať cievky do ciev aby sa znížilo krvácanie.

  • Placenta praevia partialis

    , Autor: Ami24

    Dobrý deň, som na konci 21 týždňa tehotenstva a lekár mi diagnostikoval na morfologickom ultrazvuku tento týždeň placentu praevia partialis, cervix 40mm. Som 2,5 roka po prvej sekcii. Chcem sa spýtať či musím podľa vás vyslovene len ležať alebo si môžem dávať aspoň prechadzky ? Nakoľko mi môj lekár k tomu nič nepovedal, len že sa to môže ešte dvihnúť vyššie. Krvácanie som zatiaľ žiadne nemala.
    Ďakujem za odpoved

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    môžete žiť normálny život, dokonca až do 28. týždňa sa podľa niektorých štúdií nemusí obmedzovať ani sexuálny život, ja by som však v tomto bol opatrnejší.
    Treba počkať, ako sa placenta vytiahne, normálne môžete byť aktívna.
    Jediný problém vidím, že ak placenta ide z prednej steny, zrejme prekrýva jazvu po cisárskom reze, to môže byť problém, na to sa treba zamerať na ultrazvuku.

  • Placenta praevia a jej predčasne odlucovanie

    , Autor: Alis123

    Dobrý deň.
    Som 20+0, po páde som krvácala, vyjadrili podozrenie na odlucovanie placenty, plus diagnóza placenta praevia - do bránky vraj nezasahuje. Po 4 dňoch krvácanie už takmer úplne prestalo.
    Súvisí odlucovanie placenty zároveň s diagnózou placenta praevia? Pád nebol naozaj silný preto rozmyslam či nemohlo ísť len o náhodu že sa akurát spustilo krvácanie.
    Uvažujú nad prepustením...je nádej že to pár týždňov pri týchto podozreniach a diagnózach ešte potiahneme?
    A je potrebné len ležať, alebo môžem aj sedieť a základ je fyzicky sa nenamahat?
    Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak placenta nezasahuje do bránky, nie je placenta praevia, maximálne nízko uložená placenta. Pád však môže spôsobiť odlučovanie placenty aj keď je normálne uložená. Neviem aký máte nález, aký rozsah placenty bol odlúčený a aký je ultrazvukový obraz. Ak nie je za placentou veľká zrazenina, tak je prognoza dobrá.