Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Gestacny vak

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. chcela by som sa poradit. som cca v 4-5 tyzdni tehotenstva, na ultrazvuku nie je vidiet Gestacny vak a HCG mam 374. nemam ziadne spinenie ani krvacanie. myslite si, ze je este stale sanca na to, ze by tehotenstvo mohlo prebehnut v poriadku? alebo je to jednoznacne mimomaternicove tehotenstvo? som prvykrat tehotna a nemala som ziadne gynekologicke problemy. menstruacny cyklus mam asi 30 dnovy.
  som z toho smutna. prosim dajte mi vediet co si o tom myslite. Dakujem

Podobné otázky

 • Gestačny vak a plod

  , Autor: Mirilla

  Dobrý deň, pán doktor.
  Chcem sa opýtať dnes 24.08.2023 som bola na sono, doktor videl gestacny vak o veľkosti 8,96mm, no plod tam nevidel. Naposledy som mala menštruáciu 23. Júla, je velkosť gestacneho vaku vporiadku ? Jeho reakcia bola že je väčší . Je v poriadku že plod sa ešte nezobrazuje aj keď v 5 týždni by sa malo vivijat už srdiecko ?

  Ďalšiu kontrolu mám až 12.09.23

  Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  z jedného vyšetrenia sa nedá presne určiť prognóza tehotnosti, pretože na začiatku až 20% tehotností sa potratí. Treba počkať na opakované vyšetrenie a uvidíte.

 • Prázdny gestacny vak

  , Autor: Barbora88

  Dobrý deň, poslednú menštruáciu som mala 26.3. Na prvej kontrole pani doktorka potvrdila tehotenstvo, s tým, že som bola ešte len v 5+3 a na ultrazvuku bolo vidiet len gestacny vak s takým neurčitý tienom. Na druhej kontrole 7+1 sa gestacny vak zvacil na veľkosť 1,2 cm, ale znovu bol vidiet len gestacny vak bez plodu a zltkoveho vaku ( vraj je vak pekne pravidelný a rastie ako ma) Na kontrolu idem až v 10 tom tyzdni. Rada by som sa spýtala aká je pravdepodobnosť, že tam ešte plod uvidim a bude pokračovať tehotenstvo? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak je gestačný váčok menej ako 23 mm, tak nemusia byť v ňom viditeľné štruktúry plodu, stačí naozaj počkat na kontrolu v 10. týždni.

 • trombofilia a utrogestan

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň,
  chcem sa vas opytat, mam trombofiliu faktor V leiden heterozygot, moment. som v 5 tyzdni tehotenstva, v krvi mi bolo zistene hcg 9000 jednotiek, na sone zatial len gestacny vak.
  dr. mi predpisal okrem fraxiparine 0,3 aj utrogestan 3 krat denne 2 tabletky vkladat.
  je tento postup liecby spravny, moze sa uzivat utrogestan v pripade trombofilie?
  taktiez prosim o vas nazor, co sa tyka nalezu na sone, je v poriadku vzhladom na vysku hcg a 5 tt. tehotenstva?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  utrogestan sa pri trombofíli može, HCG je úplne zbytočné vyšetrovať, aj tak sa s tehotnosťou nedá nič robiť, stačí iba ultrazvukové sledovanie, ak plod odumrel, tak sa potratí, nijako sa to nedá ovplyvniť.