Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,176 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • zlcnik

  , Autor: Registrovaný používateľ

  P. doktor, pozdravujem!
  Som v 31 t.t. Uz predtym som mala tazkosti so zlcnikom (skor narazove ako pravidelne), ktore sa pri tomto tehotenstve vystupnovali. Pri bolestivych stavoch som nutena uzivat pancreolan a nospu, inak nie som schopna vobec fungovat. Setriacu dietu mam. Chcem sa opytat na bezpecnost tychto lieciv v tehu. DAKUJEM!

Podobné otázky

 • Deformácia žlčníka

  , Autor: Ef2002

  Dobrý večer, som v 20+5tt. Dnes som bola na 3D ultrazvuk, zistili že moje bábätko má zdeformovaný žlčník opýtala som sa či je to problém odpovedala mi len odpoveďou “nedá sa s tým nič spraviť” samozrejme že sa bojím… môžte mi to lepšie vysvetliť ako bude fungovat bábätko a podobne? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ospravedlňujem sa, ale o tomto som nikdy nepočul. Popisuje sa chýbanie žlčníka, vtedy to môže znamenať prítomnosť niektorých vývojových chýb alebo cystickej fibrózy, ale o deformácií som nepočul. Možno by bolo vhodné zvážiť u Vás a partnera genetické vyšetrenie na cystickú fibrózu.

 • Bolesť brušného svalstva

  , Autor: Majush_ka

  Dobrý deň,
  Som v 31tt a uz asi 3 týždne pociťujem silnú bolesť pod pravým rebrom. Je to pocit akoby som tam mala niečo natrhnuté. Pri kašli alebo pri prudkejšom postavení cítim rezavú a pálivú bolesť. Sú chvíle kedy nič necítim ale niekedy mám problém sedieť, ležať, stáť.
  Môže to byť z polohy bábätka alebo to môže byť aj niečo vážnejšie? Pohyby ani kopance v tom mieste necítim.
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolesti pod pravým rebrom môžu mať veľa príčin, najzávažnejšia ja akútne ochorenie pečene, preto je vhodné vyšetrenie čo najskôr.
  Môže sa však jednať aj o bolesti žlčníka, alebo pravej obličky.
  Prípadne, to môže súvisieť aj s chrbticou, alebo tlakom maternice. Bez vyšetrenia sa nedá stanovi´t diagnóza.

 • Žlčníkové kamene

  , Autor: lenka128

  Dobrý deň, chcem sa spýtať minulý rok 2.12.2022 som bola u lekárky kôli častejším bolestiam brucha, poslala ma na sono, ktoré mi bolo robené 9.2.2023 a podľa vyšetrenia mi vyšli,že mám žlčníkové kamene vo veľkosti 4mm. Minulý mesiac 13.1.2023 mi robila dr. usg brucha pretože mi meškala menštruácia ( na druhý deň 14.1. mi menštruácia prišla ) no moja otázka znie je možné,že práve toto sono vyšetrenie nemohlo zachytiť spomenuté kamene ? Na gynekologickom sone som mala brucho čisté, som z toho trošku zmätená a neviem či sa mám objednať na operáciu alebo nie.
  Ďakujem za odpoveď a pekný deň prajem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak dobre rozumiem otázke, tak gynekologička nenašla žlčníkové kamene, čo je logické, pretože ich nehľadala.
  Ultrazvukové vyšetrenie orgánov dutiny brušnej spadá do kompetencie rádiogiagnostika a nie gynekológa, u nás sa vyšetrujú iba orgány v malej panve.

 • nalez na mozgovom obale

  , Autor: Registrovaný používateľ

  chcela by som vas poprosiť o radu. Bola som na morfologickom ultrazvuku v 20tt, kde všetky merania boli v poriadku len sa pani doktorke nezdalo ako povedala zhrubnuta časť na jednej polovici mozgoveho obalu. keď som sa jej spytala že čo to ma za nasledok alebo čo to zapríčinuje povedala že si nie je ista či to tam je a poslala ma na ďalši ultrazvuk ku kolegovi o tyždeň. momentalne neviem čo mam očakavať resp. čoho sa obavať a preto by som bola rada keby ste mi to mohol objasniť, lebo ma čaka dosť dlhy týždeň... Prehladala som snáď všetky blogy a poradne a nikde som podobny problem nenašla. Na snimke je jedna časť okraja hlavičky tak viac ,,vysvietena,, a o niečo hrubšia ako na vrchnej str. snimku. ďakujem Katarina

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak je to to čo si myslím, že pani kolegyňa by mala absolvovať znovu kurzy ultrazvuku. Ultrazvukové vlnenie v prístroji sa pohlcuje a signál slabne, počítač umiestnený v prístroji s tým počíta a aby bol obraz symetrický, tak signál umelo zostilňuje. Dosledkom toho je, že kosť vzdialená od sondy býva "prepálená" teda software počítaču prestrelí signál a preto svieti výrazne viac. Je to najzákladnejší artefakt na ultrazvuku, vedie to k falošným diagnózam zvýšenej kostnej hmoty na lebke plodu, podobné niečo majú aj chirurgovia, žlčník sa im zdá niekedy, akoby v ňom bol piesok, mnoho zdravých žlčníkov už bolo kvoli tomu vybraných.
  Som presvedčený, že skúsený ultrazvukár, Vám povie, že máte zdravé dieťa, a skutočne som netušil, že ešte niekto má takéto medzery. Je však možné, že ide o niečo iné.

 • zlcnikove kamene a laparoskopia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, mam 2 rocne dieta. Dnes mi zistili zlcnikove kamene. Som v 6 tt tehotenstva. Neviete mi poradit, ci ist na operaciu pocas tehotenstva alebo pockat az ked porodim. Zlcnik ma boli....Neuskodi operacia dietatku?
  Dakujem
  Tana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je potreba to dohodnúť s chirurgom, aby on určil, či je operácia potrebná alebo nie. Zaseknutý kameň v tehotnosti nie je ideálna komplikácia.