Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Novalgin a tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán Doktor,
  podarilo sa nám s manželom neplánovane otehotnieť aj napriek používaniu Pharmatexu. Ostane to pre nás navždy veľkou záhadou :-).
  Keďže som tehotenstvo neplánovala a ani som s ním nerátala, tak som sa vôbec nesprávala ako tehotná. V čase kedy prebehlo oplodnenie a uhniezdenie vajíčka (pretože mi to naznačilo slabé krvácanie) som oslavovala v rodine narodeniny, kedy som si aj vypila ostrý alkohol aj som fajčila cigarety. Asi zýždeň na to som ochorela na chrípku a keďže mi ibalgin nezaberal, tak som hltala novalgin. Viem, že postupne sa na vyšetreniach dozviem či je dieťa zdravé, alebo nie, ale ak nie, tak potrat budem psychicky znášať omnoho horšie ako teraz v tomto skorom štádiu. Myslíte, že by som mala podstúpiť interrupciu? Viem,že Vy mi nepôžte priamo odpovedať v takejto citlivej otázke, ale skúste mi aspoň naznačiť čo by ste urobili Vy na mojom mieste. Vaše medicínske znalosti mi určite pomôžu správne sa rozhodnúť.
  Veľmi pekne ďakujem!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  každá antikoncepcia, žiaľ má svoje riziko zlyhania, máte zrejme veľmi výkonného manžela. :)
  Žiadna liečba, ani alkohol ani cigarety nie sú dovodom na ukončenie tehotnosti. Plod takto na začiatku reaguje všetko alebo nič, ak by sa poškodil, určite by sa potratil, ak prežije nebol poškodený.
  Preto ak nemáte sociálne dovody (neplánovaná gravidita), tak interupcia nie je indikovaná. Pamatajte, neplánované veci sú vždy tie najlepšie.