Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,513 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • RH-kompalibita

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  mala by som na Vás prosbu aby ste mi lepšie vysvetlili riziká. V roku 2003 a 2004 som mala dva pôrody sekciou, prvé dieťa RH -, druhé RH +. Ja som RH - a manžel RH +. Po druhom pôrode mi bola podaná REGA, tak som bola ubezpečená, že môžeme mať ďalšie dieťa. Teraz som 3. krát v tehotnosti, a už v 16 týždni mi vyšli pozitívne výsledky anti D 1:128 a anti E 1:4. Bola som poslananá na prenatálnu gynekologiu, kde chodím a v priebehu týždňa mi titer anti D vyskočil na 1:256. Doktor mi bližšie nevysvetlil riziká, viem len že povedal, že budeme musieť predčasne ukončiť pôrod. CHcem sa opýtať, kedy je možné ukončil tehotnosť ( v ktorom týždni) aby nebolo riziko poškodenia. Ešte mi chcú pichať do pupočníka ale doktor mi to zatiaľ nechce urobiť, z dôvodu že som obézna.
  Prosím o odpoveď, koľko detí sa narodí poškodených a v ktorom týždni je možné ukončiť tehotnosť.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určité (veľmi malé) percento žien sa "senzibilizuje" i napriek podaniu RHEGY po porode, žiadna liečba nie je 100%.
  Vo Vašom prípade bude nutné sledovať vývoj plodu ultrazvukom (čo občas pri obezite býva problém), doležité je, či sa bude rozvíjať anémia (chudokrvnost) plodu v maternici. To sa sleduje meraním rýchlosti prietoku krvi v hlavičke plodu. Samozrejme doležitá bude aj dynamika protilátok vo Vašej krvi, rýchle stúpanie je rizikové. Protilátky prechádzajú placentou k plodu a možu mu sposobovať rozpad krviniek a anémiu.
  Tehotnosť sa ukončuje vtedy ak sú známky opuchnutia plodu. Inak dá sa vnútromaternicovo podať dieťaťu transfúzia a tým na určitý čas ho stabilizovať, až kým nedozreje.
  Ale to je všetko iba hypotetické, je možné, že u Vás nedojde k žiadnej anemizácii a ultrazvuk ukáže, že sa s plodom nič nedeje.