Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • kontrola

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Zistuje sa poloho plodu tesne pred porodom? Moj drobec v brusku stale meni polohu tak len chcem mat istotu ci sa nemoze stat ze ja budem v tom ze je dobre otoceny a ked dorazim do porodnice tak bude koncom panvovym. Dakujem

Podobné otázky

 • Hodnota NT

  , Autor: Alis123

  Dobrý deň.
  Dnes som 10+0 a lekár nameral hodnotu NT 2,8.
  Poslal ma na morfologicky ultrazvuk.
  Viem že hodnota je ešte v norme ale lekár vravel že je už zvýšená. Chcem sa opýtať keby hodnotu meral neskôr napr. v 12+0 je hodnota nižšia? Hodnota teda postupne klesá? Alebo práve naopak?
  A nie je znepokojivé, že hodnota NT bola viditeľná už tak skoro?
  Ďakujem.

 • Cervix

  , Autor: Fialka444

  Pán profesor, som v 22 g.t., mam podozrenie na cervikálnu insuficienciu, pred týžňom mal cervix cervikometriou 3.4cm, zdal sa na pohmat mäkší, o týždeň na to 3cm, odp. kľudový režim a progesteron, kontrola o 14 dní, pri dlhšom státí pociťujem tlaky na maternicu, brucho mi netvrdne, moja otázka je aký máte nazor na leteckú prepravu a dovolenku v trvaní 7 dní do Grécka, mam z toho strach. Viem, že riziko je az predčasného pôrodu je až pod 2.5cm, ale aj tak Vám píšem, čo si o tom myslíte. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň, ak máte cervikometriu 30 mm, tak máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako ostatné nízkorizikové tehotné a nie sú potrebné žiadne špeciálne opatrenia.

 • Preeklampsia

  , Autor: Dominika2219

  Dobrý deň, potrebujem názor druhého lekára na môj problém.
  PREEKLAMPSIA
  V 30tt mi vyskočil vyšší tlak a bábätko začalo zaostávať v raste takže hospitalizácia v nemocnici. Preeklampsia sa nepotvrdila takže po 5 dňoch som išla domov. Podstivo som užívala dopegyt 2×denne 1 tabl. Ako kázali.

  Potom o dva týždne kontrola. Všetko super malé podrástlo 600g za 12 dní. Lieky stále rovnako. Prietoky stále dobré

  O 13 dní som prišla na pohotovosť s točenim hlavy a tlak nejakých 155/110. Malé nepodrástlo ani gram. Tak zase som tu bola 5 dní. Dopegyt 3×denne. Preeklampsia nepotvrdená. Prietoky vporiadku.

  O 4 dni kontrola. Doktor zvýšil dopegyt na 4tbl denne, 3×magnosolv a fraxiparine 0,3 s upozornením že ak do týždňa nepodrastie alebo málo tak ostávam a bude sa vyvolávať pôrod.

  V pondelok teda riziková poradňa. Ja 36tt a malé má iba 1900g, placenta už moc nefunguje, plodovej vody je vraj málo. Ale Prietoky zatiaľ dobré. Pásy tiež nevykazujú nič zlé. Ale preeklampsiu mi potvrdili. Aktuálne ma ale zarazil názor týchto doktorov, vraj keď mi tlak zastabilizuju tak pôjdem ešte domov. No a vlastne tak sa aj stalo, po štyroch dňoch ma včera pustili domov s diagnózami preeklampsia mierna až stredne ťažká, vysoký tlak, iugr, málo plodovej vody.. kontrola v pondelok. Ale dostal ma prehovor primára ku mne. Vraj umrieť môžem ja aj dieťa aj tam aj doma tak načo tam budem ležať. Takže by ma veľmi zaujímal váš názor či sa zachovali správne lebo mňa to veľmi vystrašilo. Vraj ale najneskôr v 38tt budeme vyvolávať pôrod ak sa dovtedy niečo nestane. Najradšej by som sa poradila v inej nemocnici ale takto narýchlo mi nikto nedá termín na konzultáciu. Ďakujem za vašu odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa toho čo píšete jednoznačne naplňujete najnovšiu definíciu preeklampsie, ktorá znie - vysoký tlak + nejaké orgánové prejavy. Orgánový prejav je aj nedostatočná funkcia placenty, čo sa prejavuje u Vás IUGR.
  Ak ste v dosahu Bratislavy, prihláste sa čo najskôr k nám. Povedzte, že o Vás viem. Kľudne aj dnes.

 • pád v tehotenstve

  , Autor: madelein

  Dobry den prajem. dnes po morfologickom vysetreni, po odchode z ambulancie som zakopla a spadla som. spadla som hlavne na ľavý bok, na ruku rameno a nohu, nepamatam si ci som si buchla brucho. hned som sa vratila ku gyn., vyšetril ma, pozrel placentu aj maleho, vsetko vyzeralo byt ok. povedal ze este mam sledovat ci sa hybe a ci nemam bolesti. bola som v soku, tak som sa viac nespytala, viete mi porsdit ze ci napr odlúčenie placenty moze nastat aj neskor? mozem sa ukludnit ked po páde bolo vsetko ok? trocha som este v strese a o 2 dni cestujeme na dovolenku. zatial sa sledujem ale vyzera to byt vsetko ok, len ma boli ruka. ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí na mechanizme úderu, ale áno, sú popísané aj neskoré odlúčenia placenty, preto sa odporúča zvýšené sledovanie 48 hodín. V 20 týždni je však riziko pomerne malé, lebo je predsa len placenta o niečo menšia aj stena maternice je pevnejšia ako v neskorších štádiách tehotnosti. Ak nezačnete krvácať a budete cítiť pohyby, môžete bez obáv ísť na dovolenku. Prípadne ešte jedna kontrola ultrazvukom 2 dni po páde by Vás uistila, že je všetko v poriadku.

 • Kontrola krčka

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať, koľko krát by mal gynekológ na bežnej poradni počas celého tehotenstva kontrolovať stav krčka? Mám pocit ze od 12tt. ( Teraz som v 25tt) mi lekár kŕčom, resp. vyšetrenie zo spodu nerobil. Je to v poriadku? Mám si o také vyšetrenie žiadať? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vaginálne vyšetrenie na zhodnotenie stavu krčka maternice by malo byť súčasťou pravideľných vyšetrení v poradni. Avšak u nás prijatý štandardný postup je v tomto zmysle trocha nejednoznačný:
  "Vonkajšieho vyšetrenia tehotnej a bimanuálne vyšetrenie tehotnej (zhodnotenie cervix skóre - podľa zváženia)"
  V niektorých krajinách sa tehotné vaginálne nevyšetrujú. Odporúča sa však okolo 25.-26. týždňa meranie krčku maternice ultrazvukom (cervikometria), čo je najpresnejší ukazateľ hroziaceho predčasného pôrodu.
  Osobne si myslím, že cervikometria má význam už po 16. týždni, pretože môže zachytiť nedostatočnosť krčka maternice a prípadne možno indikovať potrebnú liečbu.