Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nízky tlak

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Som v 20 týždni tehotenstva, môj tlak je 90/60. Kávu som nikdy nepila a ani nepijem. Neviem ako by som si tlak mohla zvýšiť. Cítim sa veľmi unavená, malátna a často sa mi točí hlava. Krvný obraz mám dobrý. Poraďte mi, čo mám robiť, aby som sa cítila lepšie. Denne vypijem aj 2 šálky čierneho či zeleného ochuteného čaju. Je pravdou, že priveľa čaju je nebezpečné pre plod. Ďakujem

Podobné otázky

 • glukozovy test

  , Autor: Mimi1809

  Dobry den prajem, moze Euthyrox 50mg ovplyvnit vysledmy glukozoveho oralneho testh, ked si ho dam s vodou nalacno asi hodinu pred prvym odberom krvi, prosim? A naozaj sa pred tym testom nesmie ani pit cistu vodu? Byva mi dost casto zle a mavam nizky tlak.

 • kupanie v termalnom kupalisku

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den , som v 12 tyzdni tehotenstva .Chcem sa opytat ako je to s kupanim v termalnych kupaliskach pocas tehotenstva ,nakolko som takýto pobyt v termalnom kupalisku vcera absolvovala.
  Z akeho dovodu sa to neodporuca ? Nemam na mysli rozne infekcie a mykozy z cistoty vody, na to nie som nachylna .Jedna sa mi skor o to ,ci moze horuca voda naozaj nejak poskodit plod? podotykam ze teplota termalnej vody bola max.36 °C . a táto voda liecivo učinkuje aj v prípade gynekologických chorôb.
  dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  horúca voda plod nijako neohrozuje, iba tehotné sú viac náchylné na nízky tlak a v teplej vode Vám može prísť nevoľno, preto sa doporučuje prítomnosť ešte inej osoby, keby ste odpadla.

 • Nízky tlak a nevoľnosť

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Som v 34.t.t. a takmer po každom jedle (aj keď zjem napr. jogurt) mi príde nevoľno, skoro na odpadnutie, musím si ľahnúť, "predýchať to". Mám diagnostikovanú tehotenskú cukrovku, ktorá je pod kontrolou diabetológa a hodnoty mám po diéte v poriadku a podľa diabetológa moja nevoľnosť nesúvisí s cukrovkou. Poslednú dobu mám aj nízky tlak (okolo 90 na 60, ale nie stále, pretože v poradni mám vždy ukážkový) kedy cítim hučanie v ušiach, zaľahnutie. Neviem či túto nevoľnosť mám spájať s nízkym tlakom? Ale prečo potom po jedle? Prosím poradťe, kým sa dostanem k môjmu gynekológovi.
  Veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je možné, že máte nízky tlak a po jedle sa Vám nahrnie krv do tráviaceho traktu a klesne Vám tlak viac, pite kávu a tmavý čaj, možno by nebolo zlé skontrolovať krvný obraz.

 • Je postup správny?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,v prvom rade sa Vám chcem poďakovať za Vaše odpovede,už som Vám písala snáď milión krát ,ale predsa sa stále niečo nájde.

  Ale k veci,problém je v tom,že považujem prístup môjho gynekológa za ľahostajný.Momentálne som podľa toho,čo mi naposledy napísal do teh.knižky v 33 týždni,hoci dátum pôrodu mám stanovený na 28.februára.Lekár vôbec nepozerá,kde mi píše dátumy.Ďalšia vec je,že mám nízky tlak (115/50),stále bolesti brucha,tvrdnutie je stále,poslíčkovia už mesiac.Pán doktor sa na mňa pred týždňom v poradni ani nepozrel,len skonštatoval,že sa nemám sledovať.Najbližšiu poradňu mám stále ešte u neho,aj to nie po dvoch ,ale stále po troch týždňoch,hoci by som už mala chodiť do nemocnice.ďalšou vecou je,že mi do tehotenskej knižky nenapísal ani dátum mojích prvých pohybov,čo bolo presne 8 .septembra.Pre mňa je tento údaj dosť podstatný,lebo podľa neho ráta dátum pôrodu zastupujúci gynekológ(teda aj podľa ostatných údajov ako je USG a podobne),a podľa neho mi vyšiel môj pôrod pri prvom dieťati takmer presne na den.Vraj je to 5 mesiacov od prvých pohybov.Mám teda rátať so začiatkom februára?Mômu gynekológovi neverím,pri prvom dieťati som mala 5 termínov(podľa neho) a to v čase od 11.novembra do 31.decembra.
  Odporučili by ste mi po pôrode zmenu lekára?

  Ďakujem za odpovede na moje niekedy už otravné otázky :D

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nízky tlak je norma, poslíčky tiež, nič nehrozí.
  Ak nie ste spokojná s prácou lekára zmeňte ho. Škoda, že si pacienti nemožu platiť odborníka rovnako ako v anglicku, trh by vyselektoval najlepších, takto rozhoduje nejaká anonymná poisťovňa a pacient je bezbranný, aj keby chcel, oficálne si nemože zaplatiť tých najlepších.

 • tep v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor, mám otázku, neviem či mi poradíte, možno je nutné interné vyšetrenie. Nikdy som nemala problémy so srdcom, ani pri predchádzajúcom tehu. Teraz v lete som začala pociťovať búšenie srdca, čo som pripisovala hlavne stresom v práci. Tep som mala 80 - 90. Následne som zistila, že som na začiatku tehotenstva. Stav sa v priebehu týždňa upravil a problémy neboli. Teraz som v 23.tt. Celý čas mám nízky tlak (cca 95/60). Teraz som chytila nejakú virózu, tak už 3. deň ležím, teplotu nemám, len ma pobolieva hrdlo a mám miernu nádchu. Včera i dnes som si odmerala tlak, lebo sa mi točilo v hlave a zistila som, že môj tep včera bol 100, dnes 108. Je to v poriadku? Alebo by som to mala pri nasledujúcej poradni povedať dr. a začať s tým niečo robiť? Je tu nejaké riziko pre bábätko? Ďakujem za radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hlavne sa nepozorujte, je to normálny nález, v tehotnosti sa rozširujú cievy, čím klesá tlak a srdiečko musí dohnať ten tlak rýchlym pulzom, okrem toho v tehotnosti sú vyššie aj hladiny hormónov štítnej žľazy. ak to poviete svojej gynekologičke, pošle Vás na interné a dostanete betablokátory. Zbytočne.