Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Dawnov syndrom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer pán doktor
  Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som na USG vyšetrení v 21. týždni tehotenstva.
  Na vyšetrení mi pani doktorka povedala, že sa našli nepatrné známky, ktoré by mohli naznačovať prítomnosť dawnovho syndrómu. Tu by som Vás chcela poprosiť o zhodnotenie a Váš názor na niektoré výsledky, ktoré uvádzam:

  Hlava-lebka normálneho tvaru, postranné komory v pravo 7,5 mm
  vľavo 7,2 mm plexus chorioideus bez cystických zmien,cavum septi pellucidi verifikované, cerebellum a cisterna magna bez patologického nálezu.
  NF - 3,4 mm a NB 5,4 mm - "hraničná hodnota"
  Biometria: 1 2 3 Last GA Percentile
  BPD 52,40 52,40mm 21w6d ± 12d 29,17
  AC 154,1 165,10 165,10 mm 21w4d ± 15d 11,97
  FTA 2169,12 mm2 21w2d 17,35
  FL 36,3 37,80 33,00 33 mm 20w2d ± 13d
  EFW:403g
  Rast primeraný,proporčný
  Morfológia plodu v norme
  Kompozitný vek: 21/2

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nález je v podstate normálny, doležité je, ako Vám vyšli genetické testy v 16. týždni. Ak lekárka mala pochybnosti, mala by Vás poslať na genetiku, takéto strašenie mi pripadá naprosto neetické.

Podobné otázky

 • prenatalny scrining

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry vecer,ja som vam uz pisala ohladom podozrenia na downov syndrom. ako ste mi odporucili robili mi kompletny prenatalny scrining,ale hotnoty NT vysli este vyssie pohybovalo sa to od 4,9-5,1. Lenze,lekarke nesedeli dve veci,ze pokial by mal Dawnov syndrom nemalo by babatko vyvinute nosove kosticky a tie ma v normale, a dalsia vec je,ze zhrubnutie nemalo len v oblasti siji ale tahalo sa to od cca zadocku az po cast hlavicky, tazke mi povedala ,ze je mozny Hydrops. Len oznamila mi,ze ten maju matky s RH neg a ja mam RH pozitiv. Takze konecne znenie treba robit amniocentezu. Chcela by som vas poprosit o nazor, co si myslite,ze by to mohlo byt?Downov syndrom, Hydrops alebo nieco ine? Je mozne,ze moje babatko aj napriek vysledkom bude zdrave? Totizto uz ani neviem,co si mam o tom vsetkom mysliet. Dakujem za vas nazor. S pozdravom a prianim prijemneho vecera Dominika

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hydrops plodu má veľa príčin, a určite v takto malej gravidite to nie je kvoli RH. Najčasejšie je to vrodená vada srdiečka, alebo prekonaná infekcia.
  Obávam sa, že prognóza plodu nie je dobrá, je potrebné opakované dokladné sledovanie ultrazvukom.

 • Vysetrenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chdela by som sa Vas opytat. Som v 21tt. a zatial mi okrem skriningu v 15tt. na dawnov syndrom nebolo robene ziadne vysetrenie okrem ultrazvuku. Je to bezny postup? Citam tu ze inym tehulkam robia vseliake vysetrenia, merania a tak. Dakujem za odpoved.