Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,163 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • obavy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Som v 24tt mam stale vytoky,vybrala som dalacin,canesten,macmiror,vytery z posvy az na strep. agalac. su ok. Akurat ze mam ranku na krcku a moja gynekologicka vravi,ze to je z toho. Aj som par x spinila,ze vraj z toho krcka. Vytery z krcka mi robit nechce,ze vraj mi v nom rypat nechce a ked som sa jej pytala ci nemozem mat na krcku zapal,ci infekciu tak ona ze nie. To sa da vydiet,ked je zapal krcka??????? Tvrdi ze to mam z tej ranky. Co si o tom myslite.Ja sa len bolim aby som predcasne neporodila,keby mam nahodou zapal krcka a ked som sa na to spytala tak na mna vyvalila oci ze z infekcie sa predcasne nerodi. Tak ako je to? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kúpte si Lactovag čípky dlhodobo sa prliečte, posilní to imunitu pošvy a stav sa upraví: ranka na krčku sa v tehotnosti zle posudzuje, lebo čípok je prekrvený a zápal sa zle spoznáva.

Podobné otázky

 • Kúpanie v tehotenstve

  , Autor: Denyi

  Dobrý deň, prosim radu. Môj gynekológ neodporúča, ale ani nezakazuje kúpanie vo verejnom bazéne. Naštudovala som si čo všetko to obnáša, pripadne infekcie. No v týchto teplotách neviem odolať neísť sa kupat. Výsledky mám v poriadku, zaujíma ma či je takáto profilaxia v poriadku: probiotické capik Gynella Flora deň pred kúpanim, počas kúpania tampón senta protect a prezliekanie mokrých plaviek za suché a po kúpaní douzit ostatné probiotické capiky. S mykozami som nikdy problém nemala, cítim sa, že to bude fajn, len stále mám obavy či to nepredstavuje veľké riziko.
  Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  verejný bazén obsahuje vo vode chlór, ktorý môže v pošve ovplyvniť mikrobiálne zloženie tým, že vyhubí laktobacila a u žien s krehkou rovnováhou môže dôjsť k premnoženiu kvasiniek.
  Preto sa nemusíte obávať, že získate nejakú infekciu od iných ľudí, maximálne sa Vám premnožia Vaše vlastné kvasinky. Probiotické čípky sú dobrý nápad a určite si kúpanie v bazéne neodopierajte.

 • Genitalny herpes

  , Autor: Ninka22

  Dobrý večer pán doktor, pri pošve sami urobil malý pľuzgier myslim že sa to volá genitalny herpes občas ma svrbi som v 22 tyždny a mám obavy o babetko myslite ze to zmizne samo alebo mam navštíviť svojho gynekológa?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak to máte opakovane, tak by sa naozaj mohlo jednať o genitálny herpes, ak máte prvý krát takýto výsev na vulve, tak je to málopravdepodobné. Bolo by dobré to odlíšiť, pretože ak trpíte herpesom opakovane, mala by ste v poslednom mesiaci brať lieky proti výsevu.

 • Biometria

  , Autor: Zojka

  Dobrý deň.
  Ďakujem za odpoveď, pán doktor.
  Uvedené hodnoty boli namerané dňa 27.7.
  PM som mala 26.2. a TP stanovili na 5.12. podľa UZV v prvom trimestri.
  V závere správy je napísané, že plod je bez morfologických abnormalít, rast plodu v páse normy.

  V doporučení mám napísané: vzhľadom na parameter HC ( -1týždeň, HC…7centil), doporučujem kontrolnú biometriu o 2-3 týždne.
  Myslíte, že odchylka v meraní o jeden týždeň je dôvod na obavy? Keď ostatné parametre boli v poriadku a zodpovedali 21+2, 21+3?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  myslím si, že vôbec nie, HC je obvod hlavičky a je závislý veľmi na polohe plodu. jeho meranie je zaťažené istou chybou. Pri opakovanom meraní sa zrejme táto chyba vylúči, preto nie je potrebné sa stresovať.

 • Rozmery

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň
  Som po transplantacii obličky. V 28tt tehotenstva. Bola som na kontrole. Babätko nárastlo len 15g za týždeň. A na sone mi vysli nasledovné hodnoty. Minulý týždeň bol obvod bruška väčši ????‍♀️Doktorka mi povedala, ze uvidime o týždeň keďže chodím na rizikovú. Prietoky aj placenta sú vraj v poriadku. Ale keď cítam fóra s menším obvodom bruška tak mám veľký strach. Beriem lieky ako ADVAGRAF,PREDNISON,ANOPYRIN.
  HC 262mm
  AC 207mm ( s týmto ma veľmi vystrašila)
  FL 51
  EFW 936G
  PI UmA 0.98,PI MCA 2.06, UmA PI 0.99, UTA 1sin PI 0.93 bez notchu , UTA 0.87 bez notchu, DV PI 0.97 vlna prítomná.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je chyba, že Vám niekto robí meranie plodu každý týždeň, pretože bežná chyba merania je 3 mm, čo je práve normálny nárast parametrov za 7 dní, čím samozrejme vznikajú nezmysly a zbytočné obavy. Meranie plodu ultrazvukom sa má robiť s odstupom minimálne 14 dní.
  Ako žena po transplantácii obličky určite patríte do starostlivosti rizikovej poradne v najbližšom perinatálnom centre, ak ste z okolia Bratislavy, určite sa môžete prihlásiť aj k nám, do Ružinovskej nemocnice.

 • Tretie tehotenstvo

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor.
  Mám za sebou dve sekcie. Druhá bola pred 6 rokmi. Teraz som zas tehotná. No mám veľké obavy, pretože počas druhej sekcie mi p. doktor zistil veľké a komplikované zrasty. Sekciu mi robil našťastie skúsený doktor (p. Plank). Hoci som nebola rizikova pacientka, ktoré ma on na starosti, asi vyššia moc zasiahla a tesne pred mojou sekciou musel necakane vymenit kolegu. Na sale som citila velmi napatu a vaznu situaciu. Doktor stale hovoril, ze on normalne nevie co moze rezat, dokonca v zavere povedal inštrumentarke aby mu podala nejaky nastroj (nazov si nepamatam), ze to je na jeho zodpovednost. Nastastie vsetko dobre dopadlo, no p. doktor mi este na pooperacnu izbu prisiel povedat, ze za svoju prax videl vela pripadov, ale ja som ho teda riadne potrapila. Moja gynekologicka mi potom na kontrole povedala, ze a ak by sa kvoli niecomu islo do brucha tretikrat, tak to bude este horsie. Kvoli tejto situacii zvazujem ako sa zachovat. Bola by tretia sekcia v mojom pripade naozaj riskantna?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem dôvody Vašich cisárskych rezov, ale napríklad stav po cisárskom reze je aj kvôli menej devastačným následkom na organizmus ženy dôvodom, aby sa ženám odporúčal prirodzený pôrod po cisárskom reze. Samozrejme aj prvý pôrod by sa mal ideálne viesť tak, aby neskončil zbytočne cisárskym rezom, nemocnice by mali zverejňovať svoje štatistiky, aby sa tehotné mohli zorientovať a kvalifikovane rozhodnúť, kde im hrozí najmenšie nebezpečenstvo zbytočného cisárskeho rezu. Zahraničné odborné spoločnosti pôrodníkov tlačia na to, aby sa cisárske rezy robili iba v nevyhnutných prípadoch, aby sa nevykonávali neindikované operačné výkony na tehotných ženách. Preto krajiny s najkvalitnejšou zdravotnou starostlivosťou (škandinávia, česká republika, holandsko) majú nízke frekvencie cisárskych rezov, pričom majú aj najlepšie výsledky pre novorodencov.
  Dokonca momentálne zahraničné odborné spoločnosti odporúčajú aj ženám po 2 cisárskych rezoch prirodzený pôrod, pretože riziko komplikácii nie je vyššie ako pri pôrode po jednom cisárskom reze. To si myslím, že by mohla byť pre Vás dobrá alternatíva. Skúste si na internete nájsť o tom informácie a zvážte, či by ste sa do toho pustila, na našej klinike s prirodzeným pôrodom po dvoch cisárskych rezoch máme dobré skúsenosti.
  Ak nie, potom samozrejme je alternatíva aj plánovaný cisársky rez, ktorý by mal prevádzať skúsený operatér, ktorý bude počítať s tým, že máte po operáciách v dutine brušnej zrasty, s čím sa občas stretávame a vieme to efektívne operačne vyriešiť.
  Na koniec nerád spomeniem aj alternatívu, že stav po opakovaných cisárskych rezoch je aj zdravotnou indikáciou k umelému ukončeniu tehotnosti. Ja si však myslím, že by to bola vo Vašom prípade škoda, pretože máte oveľa lepšie alternatívy, na konci ktorých budete matkou troch detí.