Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,176 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Cukrovka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  už som Vám raz písala ohladom výsledkov GTT testu, vyšli mi 3,9-8,3-8,0. Odtedy som bola 2x na kontrole a hodnotu cukru hodinu po jedle som mala 5,4 a 5,3. Pritom nedržím striktne dietu, občas si telo zažiada aj to sladšie, jem vela ovocia, pohybu mám dosť kedže už mám jedno dieťa. Momentálne som 23tt, pribrala som zatiaľ 5kg- teda pri výške 160cm momentálne vážim 55kg. Chcela by som sa spýtať, či je nutné, aby som každé dva týždne musela chodiť na kontrolu do diabetologickej poradne, doktorka povedala, že dokonca posledný mesiac každý týždeň...Myslím, že žena by ten posledný mesiac pred pôrodom mala skôr odpočívať a nie každý týždeň vysedávať niekde v čakárni. Som z toho strašne znechutená, najmä ked viem, že celé dopoludnie presedím u dr. s tým, že mi povie, že to mám ok...Nie som obézna, nemám vysoký tlak, hodnoty mám ok, tak prečo...

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to všetko na ordináciách lekárky, cukrovka v tehotnosti je určite dovod na sledovanie. Je strašnou škodou nášho komunistického zdravotníctva, že nemáte právo si zaplatiť vyšetrenie bez čakania, tak ako to funguje všade na svete. Komunista Fico zrušil plánované reformy, tento rok bude šanca to zmeniť, aby sa dotiahli pre dobro nás všetkých.

Podobné otázky

 • Priberanie v tehotenstve

  , Autor:

  Bojím sa nekontrolovaného priberania v tehotenstve

  Som v treťom mesiaci tehotenstva a už som pribrala 6 kg. Bojím sa, čo bude ďalej, lebo už teraz pri výške 165 cm vážim 88 kg. Snažím sa, ale neviem si poradiť so stravou, hlavne teraz, keď som tehotná.... Čo mám robiť? Ako sa mám stravovať? Koľko by som mala pri mojej východiskovej váhe 82 kg dokopy pribrať?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  musím Vás pochváliť, že sa zaoberáte aj touto stránkou tehotnosti. V minulosti sme sa často obávali nedostatočného priberania ako známky poruchy rastu plodu, teraz sa skôr obávame nadmerného nárastu hmotnosti, pretože nadmerný nárast váhy zvyšuje riziko niektorých komplikácii, ako je tehotenská cukrovka a neskorá preeklampsia. Okrem toho deti z takýchto tehotností majú celoživotne vyššie riziko poruchy metabolizmu a obezity.
  Preto sa odporúča sledovať si kalorický príjem a predovšetkým je veľmi vhodný aj pohyb. Ten sa zdá dokonca úplna základným opatrením pri prevencii tehotenskej cukrovky. Žiaľ mnoho gynekologov úplne zbytočne dáva aj zdravé tehotné na PN, čím sa zníži podstatne pohyb, k tomu si žena nestráži príjem a užíva aj niektoré vitamíny podporujúce chuť do jedla a priberanie plodu.
  Je možnosť aj konzultácie výživových poradcov, napríklad
  na sú Planeat (www.planeat.sk) alebo
  Nutriadapt (www.nutriadapt.sk). Napríklad v Planeat majú poistenci Dôvery zľavu 25 % na ich receptáre.

 • Tehotenska cukrovka

  , Autor: SimiOn

  Dobry den, pri ogtt mi vysla tehotenska cukrovka s hodnotami 5.2 na lacno a 8.66 2h po vypiti. Odoslali ma k diabetologovi. Ten mi nedal ziadne specialne pokyny, len vysadit sladkosti a zmensit porcie. Spravil mi pri prvej navsteve test na lacno s vysledkom 5.7 a po 2 tyzdnoch na navsteve naopak test 2h po ranajkach s vysledkom 6.4, co povazoval za obrovske cislo. Neviem ake su hranice, ktore by som mala dosahovat. Dietu som si nastavovala sama a poctivo ju dodrzujem, avsak neviem nakolko je dobra.
  Na zaklade toho jedneho merania mi predpisal 2x denne lieky glucophase 1000mg. 1x po veceri a jeden krat po ranajkach. Mozu sa tieto lieky uzivat v tehotenstve? Nemala by som skor uzivat ked tak inzulin? Radila som sa s gynekologom, ktory by este zotrval pri diete a ked tak potom nasadil inzulin. Ale skor ma zaujima bezpecnost glucophase v tehotenstve, resp. jeho pouzitie v tretom trimestri. Podla toho co vitam sa taketo lieky v tehotenstve neuzivaju. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa testu jednoznačne naplňate kritériá pre tehotenskú cukrovku. Liek glucophage obsahuje metformin a podľa najnovších poznatkov je ho možné podávať v tehotnosti a zlepšuje výsledky u žien s cukrovkou. Okrem diéty určite by ste mala dodržovať pohybový režim, denne dlhé prechádzky, to je najlepší spôsob ako zabrániť komplikáciám a udržovať adekvátne hladiny cukru v krvi.

 • Tehotenska cukrovka

  , Autor: Malina21

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na výsledky testov keďže som k nim nedostala vysvetlenie nakoľko mi boli zaslané mailom.
  Glykemia po záťaži 7,39
  Moc po záťaži glukozovy AC negat., C pozitív.
  Záver glykozuria
  Výška 165 váha 56kg, tlak 95/60 som 24 TT
  Znamena to že mám tehotenskú cukrovku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  chýba mi hodnota testu nalačno, takže sa neviem vyjadriť k výsledku. Ale 7,39 po záťaži nie je známka tehotenskej cukrovky, ale závisí na tom, akú ste mala hladinu nalačno. Glukóza (cukor) v moči u tehotných je normálny nález.

 • Tehotenska cukrovka

  , Autor: Dlhaj

  Dobrý deň, teraz v 25. týždni tehotenstva mi zistili tehotenskú cukrovku, ako ju čo najlepšie zvládnuť? Je nejaká prevencia pred tým, aby to neskôr prerástlo do reálneho diabetu? Som skutočne zúfalá a neviem, ako to čo najlepšie riešiť, nedostala som takmer žiadne informácie..Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najzávažnejšou komplikáciou tehotenskej cukrovky je nadmerný rast plodu a s tým spojené komplikácie. A máte aj pravdu, až polovica žien s tehotenskou cukrovkou má zvýšené riziko neskoršieho diabetu, ale stále to nie je dôvod na zúfalstvo.
  Okrem diéty je úplne najlepšou prevenciou komplikácií cukrovky pravideľný pohyb, napríklad aj chôdza, dajte si v aplikácií 10.000 krokov denne a dodržujte to. Snažte sa aj vyhnúť jednoduchým cukrom a upravte stravu podľa odporučení diabetológa.
  Ešte mi napadá, že pokiaľ ste poistenkyňou Dôvery, tak poisťovňa má pre svojich klientov s diabetom, aj tehotenským, zriadené bezplatné telefonické aj online poradenstvo. Kontakty nájdete na stránke poisťovne.

 • Väčší plod

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  podľa pôvodného výpočtu a doterajších meraní by som mala byť v 35tt (34/5). Na ultrazvuku mi však dnes namerali hodnoty BPD aj FL na 39/0 s komentárom, že mi museli vyrátať zlý termín, čo podľa mňa nie je možné. (podľa posl. M a aj meraní počas 29 týždňov), až v 29+0 bolo bábo väčšie - na 30tt. (k počatiu mohlo dôjsť aj o týždeň skôr).
  Test na cukrovku som mala 27.4. a výsledky boli ok (pred 3,3 a po záťaži 4,6).
  Primár na oddelení mi odporučil prísť na glukózový profil, aby sme cukrovku vylúčili. Mohla mi vzniknúť za necelé 2 mesiace cukrovka a dieťa tak veľmi narásť?
  Môže byť bábo až o toľko veľké kvôli genetike? Je to chlapec a ja mám 180cm a partner je ešte vyšší a silný (100kg, môj otec 190cm).. Pôrodná hmotnosť všetkých však bola v norme.(môj prírastok v tehot. do 10 kíl)
  Môže to byť znakom nejakého poškodenia dieťaťa, keď mám všetky ostatné výsledky v poriadku alebo bude len jednoducho veľké?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Fakt, že niekto na základe UZV v treťom trimestry chce upravovať termín znamená, že sa v uzv nevyzná a aj jeho meranie tak môže vyzerať. Aj to, že chýba najdoležitejší rozmer AC - obvod bruška, svedčí o tom, že na nález "kolegov" nemusíte brať žiadny zreteľ.