Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,233 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Zlý pohy/ prudký pohyb

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň som po Ket tehotenstvo potvrdené aj akcia srdiečka som 6+5 tt s tým že užívam prolutex 1 progesteronelle 0-1-1 a 4*2 estrofem lebo som spinila a mám aj nízku sliznicu. Kvázi mám oddychovať a ležať ako keby rizikove. Dnes som spala a ráno ako som sa v polospanku vystierala tak ma tak veľmi silno zapichalo a zabolelo v podbrušku na ľavej strane že som sa zľakla. Samozrejme hneď som zmenila polohu a prestalo to len som sa zrejme veľmi zle prudko pohla. Zľakla som sa že či som nemohla ublížiť bábätku alebo spôsobiť niečo akože čo by mohlo spôsobiť potrat. Viem že možno to je hlúpa otázka ale je to vymodlene bábätko tak sa veľmi bojím že to bol taký nešťastný pohyb. Tak len sa chcem spýtať či to mohlo nejako ublížiť alebo to len brať ako blbý pohyb a všetko je v norme? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade je "kľludový režim" pre tehotné veľmi nebezpečné a škodlivé opatrenie, pretože pri nedostatoku pohybu hrozí tromboza a hrozí obezita a tehotenská cukrovka. Musíte normálne žiť, aktívny pohyb a ľahký šport jednoznačne zlepšujú prognozu tehotnosti. Potrat pri tom nehrozí, to je nezmysel nikdy sa to nedokázalo, naopak, nedostatok pohybu je pre tehotenstvo škodlivý.
  Neexistuje pohyb, ktorý by ohrozil plod v maternici, a to už vobec nie v I. trimestri. Plod je ukrytý v maternici a tá je schovaná v panve.
  Takže nestresujte sa, ak je plod zdravý, prežije, ak nie tak sa potratí a nijako sa tomu nedá zabrániť. Žite normálny život, a hýbte sa, inak hrozia komplikácie.