Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • protilatky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pán doktor,
  prave mi volali z nemocnice ze sa mam dostavit na opakovany odber krvi, nakolko mi vysli protilakty pozitivne. Ja mam krvnu skupinu A+ a manzel je tak isto A+. Nerozumiem tomu, ako mohli vyjst taketo vysledky? Velmi sa obavam ci je vsetko v poriadku. Som v 23 tt.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  existujú aj iné druhy krvných skupín, ktoré sú však veľmi zriedkavé, je možné, že sa líšite v nich (Kell, Lewis), verím, že sa nejedná o nič vážne.

Podobné otázky

 • 5 choroba v tehotenstve

  , Autor: Janicka317

  Dobrý chcem sa opytat mám zapal močových ciest a užívam zinnat 500, môže to ublížiť plodu ?? A ďalšie podozrenie mám bola som s pozitívnou osobou ktorá ma 5 chorobu, a som v 15tt ako mám postupovať a aké môžu byt následky mám veľké obavy dakujem .

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zinnat je bezpečný a ak ste bola v kontakte s 5. chorobou je vhodné vyšetrneie protilátok, ak budú negatívne, opakovať protilátky o 14 dní, ak sa začnú tvoriť, boli ste infikovaná a je potrebné sledovanie.

 • 5. choroba

  , Autor: MajaKory

  Dobry den,

  manzel aj deti prekonali za posledne 2 tyzdne 5. chorobu (pravdepodobne, podla priznakov), a az teraz, ked odoznel vysyp, som sa aj ja zacala citit slabo, teplotu mam zatial len 37.2. O pritomnosti choroby v rodine som uz skor informovala svojho gynekologa, sestra mi do telefonu povedala, ze ak nemam priznaky, tak je to OK. Ide predlzeny vikend a ja neviem, ako dalej postupovat, keby sa mi teploty zvysili, a k dispozicii bude len bezna dospelacka pohotovost. Ak budem mat do 38.00, je potrebne ju vobec navstevovat? Som 22.tt, dakujem!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vírus 5. choroby môže napádať krvinky plodu a spôsobiť jeho chudokrvnosť (po slovensky správne málokrvnosť), mali by Vám vyšetriť protilátky či ste chorobu prekonala v minulosti, ak nie tak sledovať, či sa Vám protilátky objavia, čo by znamenalo, že ste ju prekonali teraz.
  Ak sa dokáže, že ste ju prekonali, bolo by vhodné sledova´t prietok krvi v mozgu plodu a pri známkach málokrvnosti zvážiť podanei transfúzie plodu. Ak treba oslovte našu rizikovú poradňu.

 • Piata choroba

  , Autor: TEPE

  Dobrý deň pán doktor,

  prečítala som všetky dostupné zdroje informáci, rovnako aj Vaše odpovede v poradni. Nie som si ale istá presných odpovedí na moje otázky. Pred 10 dňami som bola v kontakte s neterou, ktorej bola diagnostikovaná 5. choroba. Od dnes sa snažím márne dopátrať k niekomu, kto by bol ochotný zobrať mi krv na protilátky. Ak sa to teda nepodarí, budem nútená realizovať odber ako samoplatca. Chcela by som sa Vás teda opýtať kedy je najlepšie ho uskutočniť? Mám počkať ešte cca 10 dní kým uplynie inkubačná doba? Som v 22. týždni. Zajtra ma čaká morfologický ultrazvuk a následne 4.6. poradňa. Bude stačiť táto frekvencia vyšetrení, prípadne vie adekvátne môj gynekológ hodnotiť aj prietoky a iné parametre, ktoré sa pri tomto ochorení sledujú. Ďakujem veľmi pekne za prípadnú odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prvé protilátky je ideálne vyšetriť hneď, pretože je veľká šanca, že ste chorobu prekonali v minulosti a nemusíte sa preto vôbec stresovať.
  ďalšie protilátky sa potom odporúčajú, iba ak bude prvý odber negatívny, s dostupom 14 dní. Ak by ten druhý odber dokázal nákazu, potom je potrebné sledovať plod na rýchlosť toku krvi v mozgu, čo je ukazatelom vzniku chudokrvnosti.

 • 5.chroba

  , Autor: Emilka Milka

  Dobrý deň.

  Momentálne som 27+0 tt. Pred 8 dňami som bola v kontakte s dieťaťom u ktorého sa 2 dní dozadu spravila vyrážka typická pre 5.chorobu.
  Dnes som volala svojej gyn, ale sestrička ma odbila ze kým nemám príznaky nemám nič riešiť. Najbližsiu poradňu mam 6.5. Stačí vtedy riešiť sono pripadne krvné testy, alebo mam u gyn trvať na skorsom vyšetrení?

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dieťa bolo pravdepodobne infekčné a ideálne by bolo stanoviť Vám v krvi protilátky, či ste pred infekciou chránená. Ak nie, bude treba o 14 dní opakovať protilátky, či neprepuklo ochorenie a ak áno, sledova´t stav plodu ultrazvukom.

 • Piata choroba 2

  , Autor: Dušana_1

  Dobrý deň, pán doktor,

  Ďakujem za odpoveď k tej piatej chorobe ale asi sme sa nepochopili, ja som mala dňa 4.4.2024 NT ultrazvuk, a nie hodnotu 4,4, čiže bol v poriadku, aj všetky merania aj skríningy ok, NT bol dokonca myslím, že do 1,0. Aj výsledky z odberov teraz v 16tt boli absolútne v poriadku. Aj sono.
  Len teda rozmýšľam, že či je postačujúci teda až ďalší veľký ultrazvuk v 20tt (ja mám 24.5.2024) alebo mám isť medzi tým ešte na jeden, lebo za akú dobu sa vie ukazáť na plode infekcia ? Hneď či aj za 2 mesiace od prekonania choroby. A ešte rozmýšlam- kebyže som ju prekonala v marci budú vedieť na základe protilátok v tele kedy bola prekonaná ? Má to ešte vôbec zmysel ? Inak som z Bratislavy, u vás nerobíte odber na protilátky ?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  u nás robíme odber na protilátky, tie sa však stanovujú v národnom referenčnom centre, kde s tým občas bývajú problémy. Vo Vašom prípade bude stačiť sledovanie plodu a eventuálne vyšetrenie rýchlosti toku krvi v mozgu, či nedochádza k chudokrvnosti plodu.