Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • overenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, mám jednu pre Vás azda smiešnu otázku, no pre mňa významnú. Som tehtoná, končí mi 12. týždeň. Od začiatku tehotenstva nemám absolútne žiadne ťažkosti a vôbec žiadne tehotenské príznaky. Teda je mi ťažké veriť, že plod žije. Strašne sa vždy bojím ultrazvuku, či ho tam nájdu, lebo ja nič necítim. teraz som bola na USG v 12. týždne a najbližšie idem až v 20. týždni, čo sú 2 mesiace. Existuej neičo, čím by som si doma overila, či plod žije, či mu bije srdiečko?napr. fonendoskop,alebo niečo podobné?Možno sa zasmejete nad tým, ale ja fakt nič necítim, žiadnu zmenu v organizme, žiadne inštinktívne pocity.Cítimsa presne tak, ako pred otehtonením. Ďakujem.

Podobné otázky

 • Anhydramnion

  , Autor: VK333

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.
  Dobrý deň,
  áno, predčasný odtok plodovej vody pred životaschopnosťou plodu je u nás jedna z indikácií ukončenia tehotnosti, pretože okrem veľmi nepriaznivej prognózy pre plod plod pri nedostatku plodovej vody (nedostatočný vývin pľúc), hrozí aj infekcia matky (viď poľské prípady).
  Lekári by mali s Vami (a s partnerom) podrobne prekonzultovať všetky možnosti, jedna z nich je aj ukončenie tehotnosti.

  Ďakujem za odpoveď, v Lučenci mi žiaľ takúto možnosť nenavrhli, pán primár konzultoval vraj aj s vami, ale keď som sa spýtala či nie je toto dôvod na ukončenie pred 24.TT zo zdravotných dôvodov povedal, že nie. Ze by musel byť nejaký genetický problém alebo niečo podobné.
  Podľa PM by som mala byť v 21+0 podľa sona ktoré sa robí v 12.tyzdni by som mala byť v 21+5.
  Mohla by som prosím teda prísť ku vám na oddelenie a riešiť to priamo s vami, pripadne mi aj napíšte prosím kedy by som mohla prísť. Nechcem to podceniť a nechať len tak, ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prídite v pondelok dopoludnia k nám na ambulanciu č. 53 s vecami na hospitalizáciu, povedzte, že o Vás viem. Prijmeme Vás na kliniku a dôkladne prešetríme stav a podľa toho sa dohodneme na ďalšom postupe. Môžeme skúsiť plodovú vodu doplniť, prípadne odoberieme aj vzorku na overenie zápalu. Všetky možnosti preberieme spolu v utorok ráno osobne.

 • krv z prsníka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dojčím 5.mesiac. Pravý prsník mám často bolestivý najmä tesne po dojčení. Niekedy sa tá bolesť stupňuje k nevydržaniu a trvá až do dojčenia z ĽP, potom sa zmierni. Tvorba mliečka je veľmi dobrá a malý krásne priberá aj napriek silnému grckaniu. ĽP je úplne bezproblémový.

  Pred troma dňami som počas dojčenia pocítila prudkú bolesť v PP. Po papani malý grckal krvavé mliečko. Vizeralo to tak, akoby popapal viac krvi ako mlieka. Na druhý deň mal aj čiernu stolicu. Krv je určite z PP lebo po papaní z ĽP bolo grckanie čisté. Pri ďalšom papaní z PP sa to zopakovalo, preto som dojčila len z ľavého. Na druhý deň som skúsila znovu PP a grckanie bolo už čisté. Bolesť v PP stále pociťujem počas dojčenia aj po ňom i keď nie až takú intenzívnu.
  Asi pred mesiacom sa stalo, že vygrckal trochu natrávenej krvi - pre overenie som si odsala trochu mlieka a bolo ružovkasté.
  Keď sme s dojčením začínali mala som veľmi dopraskané bradavky no nikdy negrckal krv. Teraz na bradavke nebolo vidno ranku. Obávam sa, že je poškodené niečo vo vnútri prsníka.
  Laktačná poradkyňa mi povedala, že sa s tým ešte nestretla a nevedela mi poradiť ako to riešiť.

  Vedeli by ste mi poradiť čo tie bolesti a krvácanie spôsobuje, ako to riešiť, prípadne na akého lekára sa obrátiť?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je možné, že máte niečo s mliekovodmi, ak na bradavke nie sú ragády, može ísť o vrodenú anomáliu mliiekovodu, alebo polyp. Riešenie počas laktácie asi nie je, respektíve ho nepoznám, skúse kojiť hlavne z ľavého prsníka. Vhodné je vyšetrenie u mamologa.