Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • rtg

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor mohol rtg snimok nohy v dolnej casti nejak poskodit moje dieta v 37 tt bola som zakrita olovenou vestou na bruchu,dakujem a este ked zena koji tiez moze ci nemoze ist na rtg snimok

Podobné otázky

 • Rengen pľúc a pripadne tehotenstvo

  , Autor: Alis123

  Dobry den.
  V utorok mam absolvovať rengen pľúc, no momentálne sa snažíme o dieťatko.
  V utorok budem cca 9 dni po ovulácii a zo skúsenosti myslim, ze test by mi pripadne tehotenstvo este neukázal. Prosim vás je to velke riziko pre plod ak by sa mi pár dni na to potvrdilo tehotenstvo? Dakujem

 • Rtg a tehotenstvo

  , Autor: Mis 1993

  Dobry den, 16.8 som absolvovala rtg bedier a krížov, 3 oziare. Dnes som sa dozvedela, ze som tehotná, podla t. testu 3+, k dr som este nestihla ist. Cize v tom case som uz bola tehotná. Prosim vas , ako velmi sa mam obávať? Dakujem pekne

 • Anestezia pri sekcii

  , Autor: Lenka551

  Dobrý deň,

  ďakujem za odpoveď k dotazu váhy babatka (2060g,2.percentil), za týždeň mal o 300 g viac a prietoky aj CTG boli ok.

  Rada by som sa spýtala ohľadom plánovanej sekcie, v 18. rokoch mi stanovili diagnózu esovitá skolióza s miernou rotáciou stavcov, cobb cca 35-40 stupňov. Podľa Dr. Popluhára v ZA - dolná hranica indikacie ku operácii, na ktorú som po zvážení pre a proti nešla.Momentálne mám 26, bolesti chrbta nemávam v tehotenstve (dnes 35+4), na náhodnom RTG pľúc vyzerala skolioza v lepsom stave, pri najhoršom rovnako. Je vidno len keď sa prehnem, ze chrbtica nejde úplne zarovno.
  Je v mojom prípade vhodná spinálna anestézia alebo iba celková? Celkovú som mala už dvakrát (kyretáz + op. mocovej rury). Ak by som mala celkovú, z akého dôvodu musím minimálne 12-24 hodín ležať pokiaľ by som sa cítila dobre? Po oboch anesteziach som bez väčších problémov išla v ten deň domov.

  Bábätko je KP, kedy najskôr pred pôrodom sa dá naplánovať sekcia?

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  osobne som konzultoval pána profesora z Motolskej nemocnice, ktorý sa celý život zaoberá skoliozami a ten absolútne rezolútne poprel, že by akákoľvek skolioza bola indikáciou k cisárskemu rezu. Dieťa sa Vám ešte môže otočiť, potom je samozrejme indikovaný prirodzený pôrod.
  Ak by predsa ostalo dieťa koncom panvovým, potom je potrebné, aby anesteziolog zhodnotil možnosť podania spinálnej anestézie, dôležitá je drieková oblasť. Sekcia by sa mala robiť čo najbližšie k termínu, určite nie skôr ako 7 dní pred stanoveným termínom podľa ultrazvuku.

 • ošetrenie zubov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som v 9tt. a idem k zubárovi - na preventívnu prehliadku + ma pobolieva zub. Čítala som tu, že amalg. plomby neškodia, ale neviem či sú bezpečné aj v 1. trimestri? Niekde na nete som čítala, že môžu spôsobiť rázštep podnebia. Je bezpečné aj preliečenie zuba liečivou vložkou? (neviem, čo obsahuje). Ktoré zubárske výkony sa nemôžu robiť v 1. trimestri, teda okrem RTG? Mám dosť zlé zuby. Ďakujem.

 • rtg a tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den, som v 12.tyzdni tehotenstva, dozvedela som sa ze na zaciatku tehotenstva (este som nevedela ze som tehotna)mi robili rtg brucha pluc, je to nebezpecne na vyvoj plodu.ako zistim ze je plod poskodeny a ak je uz nemozem podstupit upt?
  dakujem za odpoved