Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,068 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • ovulacia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Co zapricini ze cyklus neni ovulacny? Je to v nedostatku estrogenov alebo progesteronov,alebo v niecom inom. dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  občasný neovulačný cyklus je sposobený strašne veľa faktormi a je to na dlhú debatu.
  Stres, zmena prostredia, stravy, okolia, nadmerná neprimeraná námaha, obezita, podvýživa, choroba, iná hormonálna porucha a mnoho ďalších vplyvov, ktoré menia funkciu hypofýzy, hypotalamu aj vajeečníkov.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo počas menštruácie

  , Autor: michala2703

  Dobrý deň, chcela by slm sa opýtať, s priateľom sme mali pohlavný styk počas menštruácie v tretí deň, s tam že priateľ sa do mňa urobil. Všade čítam že je možnosť otehotnenia počas menštruácie, tak sa pýtam aj vás. Dakujem. Na viacerých stránkach písali že spermie vedia prežiť v tele aj 5-6 dni a tým pádom ak príde ovulácia môžem otehotnieť. Menstruacia mi konci 5.3 a ovulácii v kalendári mám 9.3. Dakujem

 • Menší plod

  , Autor: mum001

  Dobrý deň, na prvej poradni, 2 týždne od pozitívneho testu mi bolo povedané, že plod na ultrazvuku je o 2 týždne menší oproti týždňu určeného podľa menštruácie, bolo však vidieť aktivitu srdiečka. Ovulácia však nemohla byť posunutá, nakoľko spermie by už taký dlhý čas neprežili. Chcem sa preto opýtať, či je takýto stav v poriadku, aj napriek predpokladu, že ovulácia nebola posunutá. Prvé dieťa bolo tiež menšie od prvého ultrazvuku a pri narodení malo 2500g 46 cm. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak je meranie správne, ta to možné nie je. Plod na začiatku vždy rastie rovnako. Takže ste buď otehotnela neskôr, alebo meranie nebolo prevedené adekvátne.

 • Posunutá ovulácia

  , Autor: Pmpm

  Dobrý deň, pán profesor. Ak teda ultrazvuk/prípadne viac robených ultrazvukov ukáže, že embryo o týžden menšie ako podľa PM, mal by lekár brať do úvahy termín pôrodu podľa sona. Keď má pacientka ajnepravidelný, resp dlhší cyklus, napr. 33-42, znamená to, že k ovulácii došlo neskôr ako na 14 DC? Že otehotnela o týždeň neskôr? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno vždy je potrebné brať termín pôrodu podľa sona, voľakedy sa hovorilo, že iba vtedy ak je rozdiel viac ako 7 dní, teraz sa už proste berie termín podľa prvého ultrazvuku do 13. týždňa, lebo to je najpresnejší termín. Je to práve dané aj tým, že niekto môže mať neskôr ovuláciu. Alebo už krvácal v tehotnosti, alebo považoval ovulačné krvácanie za menštruáciu.

 • otázka

  , Autor: Elif

  Dobrý deň, chcem sa opýtať. Mala som teliesko Levosert, dala som ho vybrať 14.11.23, doktor mi povedal že ovulácia mi vychádza na víkend hneď po vybratí. S priateľom sa snažíme o dieťatko a mali sme nechránený pohlavný styk od vybratia do soboty vrátane. Pred včerom sa mi začalo nafukovať brucho, slabé pichnutie na pravej strane vaječníku a cačínam mať citlivé prsia. Menštruáciu by som mala dostať až o 2 týždne. Takéto stavz som nikdy nemala , keď som mala teliesko. Viete mi poradiť?

 • Termin porodu

  , Autor: Asti

  Dobry den, chcem sa opytat na nezrovnalost v terminoch porodu. Posledna menzes bola 9.12. cykly mavam 33 az 35dni, ovulacia bola urcite az po vianociach. Podla usg u mojej gyn mam termin 20.9., podla usg u odbornika 15.9. a podla najnovsieho sona teraz v 30tt dokonca 9.9. Cize v 31tt babatko vazilo odhadom 2kg a vsetky parametre, dlzky kosti a podobne, zodpovedali cca 33tt. Je to chlapcek a ma byt po kom urasteny. prvy syn sa narodil 37+4 s vahou 3350g a 50cm. Viem ze hmotnost je len odhad, ale co rozmery, je to podla Vas v ramci nejakeho prirodzeneho rozptylu alebo skratka cakame valibuka... Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak Vám náhodou niekto na základe ultrazvuku v 30. týždni zmenil dátum pôrodu, tak to nie je odborník.
  Jediný presný dátum pôrodu sa dá stanoviť ultrazvukom do 13. týždňa tehotnosti. Po tomto termíne už začínajú plody rásť rôzne a ich veľkosť už nie je presným ukazateľom ich veku. Takže jediný presný termín pôrodu máte určený od Vašej lekárky, ak Vám robila utrazvuk v prvom trimestri. Potom to už nie je presné ani sa to nesmie brať do úvahy.