Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • menšia hlavička

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, ja by som sa chcela opyýtať: pán dr.mi povedal že hlavička môjho drobčeka (podla ultrazvuku) je menšia kao by mal byť. Som v 29 týždni a hlavička zodpovedá na 26 týždeň. Je to nejaká vada,alebo je to vážne?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí na sposobe merania, na rozmere, ktorý meral (či obvod alebo priemer) a hlavne závisí na polohe plodu.
  Ak mal lekár pocit, že niečo nie je v poriadku, určite by Vás posla na ďalšie vyšetrenia, ak to neurobil, tak zrejme to nie je vážne.

Podobné otázky

 • Toxoplazmóza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.
  Rada by som Vás poprosila o radu. Som v 14 tt tehotenstva. V 12 tt mi zistili toxoplazmózu. Výsledky mám IgG Elisa >250 IU/ml pozitívny, IgM Elisa 1:286 pozitívny, KFR 1:512. Toxoplazma IgG avidita 29.4% hraničná. Je to vraj terminálna fáza akútnej toxo resp.počiatok latentného štádia.
  O 2 týždne idem na amniocentézu, no lekár mi povedal, že ani tam sa nemusí zistiť postihnutie plodu.
  Prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť, či je vysoké percento, že bábätko bude postihnuté, aj keď výsledky z amniocentézy budú negatívne? Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  uvidíte podľa amniocentézy, ak by sa našiel parazit v plodovej vode, tak je prognóza zlá. Ak bude negatívna, potom je potrebné ultrazvukové sledovanie, ak sa nenájdu známky poškodenia (menšia hlavička, kalcifikácie v mozgu) tak je prognóza výborná.

 • Menšia hlavička

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  som v 34 tt.+6, dnes som bola na poradni a pýtala som sa ošetr. lekára, či nie je hmotnosť plodu 1244g v 32tt. málo - vtedy som bola naposledy na ultrazvuku. Ešte raz pomeral bábätku bruško a hlavičku, aj stehennú kosť a povedal, že hlavička sa mu zdá menšia o 2 až 2.5týždňa. Keď som sa pýtala, čo to znamená, tak mi nevedel povedať. Vyjadril sa, že hypotrofiu vykazuje skôr menšie bruško, tak to nehrozí, že aj stehenná kosľ je o.k. Len ma zaskočilo keď mi povedal, že hlavička je menšia, no otázkou zostáva aký to má klinický význam. No to ja naozaj nemôžem vedieť, čo si mám o tom myslieť? 19.10. mám ísť na prietoky a s výsledkom sa mám ukázať na poradni 21.10., že potom uvidíme. Mám sa strachovať, može byť dieťatko ohrozené, alebo je to všetko v norme? Bojím sa...

  Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.
  S pozdravom
  Mimi

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  to je preto, že sa robia zbytočné ulrazvuky. -2 týždne je normálny nález a nič sa nedeje, iba Vás to zbytočne stresuje a poisˇ%tvňu to stojí peniaze.