Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Toxoplazmóza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.
  Rada by som Vás poprosila o radu. Som v 14 tt tehotenstva. V 12 tt mi zistili toxoplazmózu. Výsledky mám IgG Elisa >250 IU/ml pozitívny, IgM Elisa 1:286 pozitívny, KFR 1:512. Toxoplazma IgG avidita 29.4% hraničná. Je to vraj terminálna fáza akútnej toxo resp.počiatok latentného štádia.
  O 2 týždne idem na amniocentézu, no lekár mi povedal, že ani tam sa nemusí zistiť postihnutie plodu.
  Prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť, či je vysoké percento, že bábätko bude postihnuté, aj keď výsledky z amniocentézy budú negatívne? Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  uvidíte podľa amniocentézy, ak by sa našiel parazit v plodovej vode, tak je prognóza zlá. Ak bude negatívna, potom je potrebné ultrazvukové sledovanie, ak sa nenájdu známky poškodenia (menšia hlavička, kalcifikácie v mozgu) tak je prognóza výborná.

Podobné otázky

 • Toxoplazmoza

  , Autor: Lucia7933

  Dobry den, chcem sa opytat robi sa bezne odber na toxoplazmozu v kazdej gravidite? totiz som v 20tt ale teda neviem ci mi bol tento odber robeny. Mame doma macky ktore ziju vonku a teda neviem ci sa radsej dat ist otestovat. dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  odber na toxoplazmózu je odporúčaný, ale nie vždy prevádzaní, existujú jasné pochybnosti nad jeho potrebou a efektivitou.
  Ak ste s mačkami dlhodobo v styku je pravdepodobné, že máte už ochranné protilátky a toxo Vám v tehotnosti nehrozí. Samotná mačka však nie je infekčná, infekčné sú jej výkaly, preto teraz počas tehotnosti sa vyhýbajte mačacím zzáchodom a poriadne si umývajte zeleninu zo záhrady.

 • Toxoplazmoza

  , Autor: Luccinda2022

  Dobrý deň,
  chcem sa spýtať na výsledky odberu krvi. Som v 16tt.
  V krvi mi vyšli výsledky na toxoplazmozu IgM 0,16 a IgG 12,00. Toto je moje druhé tehotenstvo a pri prvom som mala podobné výsledky. Doktor ma poslal znova na infekčné, ale idem tam až 27.11. Chcem sa spýtať či výsledky sú v poriadku alebo dieťaťu hrozí nejaké nebezpečenstvo.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toxoplazmoza je v akútnom štádiu iba raz za život, takže ak sa Vám to opakuje, nie je to akútna toxoplazmoza. Zrejme ste ju prekonala niekedy pred graviditou a teraz ste plne chránená.

 • toxoplazmoza

  , Autor: Mimi1809

  Dobry den pan doktor, chcela by som vas velmi pekne poprosit o interpretaciu vysledkov krvi. Som momentalne v 12tt+1 a v tehotenskej knizke mi svieti polozka - toxoplazmoza - Ig M. Neg., Ig. G. Poz. Co to, prosim, znamena? Dakujem vopred za odpoved.

 • Toxoplazmoza

  , Autor: Elena335

  Dobrý deň, dlhšie sa zdržiavam v Rakúsku keďže som tehotná 16 týždeň robili mi odber krvi, v ktorom mi zistili takéto hodnoty toxoplazmoza IgG 643, RöteIn IgG 65.90, IgM negativ.
  Chcem Vás poprosiť o vysvetlenie mám sa obávať o dieťatko? Robili my ďalšie odbery hodnoty zatiaľ neviem. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  máte ochranné protilátky proti toxplazmóze, takže ste v tehotnosti plne chránená pred infekciou. V minulosti ste ochorenie prekonala. Rovnako máte ochranné protilátky proti rubeole, vďaka očkovaniu. Je to všetko v poriadku.

 • Toxoplazmóza

  , Autor: Megina

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa prítomnosť toxoplazmózy z krvy sleduje počas celého tehotenstva alebo len na jeho začiatku. Toxoplazmóza sa u mňa nepotvrdila, no nakoľko mám mačku, mám obavy. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak je to indikované, mal by sa odber robiť v každom trimestri, či nedôjde k nákaze počas tehotnosti.
  Mačka samotná však nepredstavuje žiadne riziko, jedine jej stolica. Takže bolo by dobré, keby záchod po nej čistil iný člen domácnosti, a nemusíte sa bát rizika.